Карл Маркс и Фридрих Енгелс

Немска идеология

КРИТИКА НА НАЙ-НОВАТА НЕМСКА ФИЛОСОФИЯ В ЛИЦЕТО НА НЕЙНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ФОЙЕРБАХ,
Б. БАУЕР И ЩИРНЕР И НА НЕМСКИЯ СОЦИАЛИЗЪМ В ЛИЦЕТО НА РАЗЛИЧНИТЕ МУ ПРОРОЦИ[2]

1846


Написано: есента на 1845 - средата на 1846 г.
Публикувано: изцяло за пръв път от Института по марксизъм-ленинизъм на езика на оригинала през 1932 г., на руски език - през 1933 г.
Източник: К. Маркс, Ф. Енгелс. Съчинения. Том 3, 1957. Издателство на БКП, София 📖 PDF
Превод: Неделчо Манев, от руски, сверен с немския оригинал
Сканиране: Добромир Добрев
Препис и дигитализация: Даниела Пенкова


Съдържание


БЕЛЕЖКИ

[2] „Немска идеология. Критика на най-новата немска философия в лицето на нейните представители Фойербах. Б. Бауер и Щирнер и на немския социализъм в лицето на неговите различни пророци“ - съвместно произведение на К. Маркс и Ф. Енгелс, над което те са работили през 1845-1846 г.

През пролетта на 1845 г. Маркс и Енгелс решили да напишат заедно тази книга и от септември 1845 г. пристъпили непосредствено към работа над нея. Ръкописът с обем около 50 печатни коли се състоял от два тома, първият от които съдържал главно разработка на основните положения на историческия материализъм и критика на философските възгледи на Л. Фойербах, Б. Бауер и М. Щирнер, а вторият - критика на възгледите на различни представители на „истинския социализъм“.

Работата над „Немска идеология“ била в общи линии завършена към лятото на 1846 г. По това време била готова по-голямата част от I том - главите, посветени на критика на възгледите на Б. Бауер и М. Щирнер („Лайпцигски събор“), - а също и по-голямата част от II том. Над първия раздел на I том (критика на възгледите на Л. Фойербах) работата продължила и през втората половина на 1846 г., но така си и останала незавършена.

През май 1846 г. останалата част на ръкописа на I том била пренесена от И. Вайдемайер от Брюксел във Вестфалия, където възнамерявали да я издават местните капиталисти - „истинските социалисти“ Ю. Майер и Р. Ремпел. Обаче през юли 1846 г., след като във Вестфалия била препратена по-голямата част от ръкописа на II том, тези издатели се отказали да публикуват „Немска идеология*. През 1846-1847 г. Маркс и Енгелс правили няколкократни опити да намерят в Германия издател за произведението си. Обаче поради препятствие от страна на полицията и в резултат на отказа на издателите, които били заинтересовани представители на теченията, срещу които се борили Маркс и Енгелс, тези опити излезли безрезултатни. Приживе на Маркс и Енгелс била публикувана само една, IV глава от II том на „Немска идеология“ - в списанието „Das Westphälische Dampfboot“ - август и септември 1847 г.

Няколко страници от II глава на I том на „Немска идеология“ (стр. 96-99 на настоящия том) съвпадат почти текстуално с анонимната бележка, публикувана в VII свитък на списание „Gesellschaftsspiegel“ (януари 1846 г., раздел „Съобщения и бележки“, стр. 6-8) с дата: „Брюксел, 20 ноември.“

В VI свитък на списание „Gesellschaftsspiegel“ (раздел „Съобщения и бележки“, стр. 93-96) е била публикувана анонимна бележка, втората половина на която на места съвпада текстуално с V глава на II том на „Немска идеология“.

Заглавието на произведението и заглавията на първия и втория том не са запазени в ръкописа. Те са дадени въз основа на статията на К. Маркс „Бележки срещу Грюн“.

Заглавията и разположението на материала в главата „Фойербах“ са дадени въз основа на бележките на Маркс и Енгелс на полетата на ръкописа, а също съобразно със самото съдържание на главата.

Разделянето на главата „Свети Макс“ на две части - „1. Единственият и неговата собственост“ и „2. Апологетичен коментар“, е дадено, изхождайки oт указанията на авторите в началото на главата и от цялото ѝ съдържание (в ръкописа има грешка: „7. Апологетичен коментар“).

Глави II и III на втори том от „Немска идеология* липсват в ръкописа.

Някои пасажи от стигналия до нас ръкопис са пострадали от „гризещата критика на мишките“. Тези пасажи, възстановени въз основа на оцелелите части от фрази, са затворени в квадратни скобки. Пропуските, които се срещат в ръкописа, са отбелязани в бележки под линия. Всички необходими, твърде немногобройни редакционни добавки също са затворени в квадратни скобки.