Съдържание на „Немска идеология“

Немска идеология

КАРЛ МАРКС И ФРИДРИХ ЕНГЕЛС

1846


Предговор

Досега хората винаги са си създавали неправилни представи за самите себе си, за това, което са или което трябва да бъдат. Те са изграждали своите отношения според представите си за бога, за това, което се явява като образец на човека, и т. н. Създанията на тяхната глава започнаха да господстват над тях. Те, творците, се преклониха пред своите творения. Да ги освободим от илюзиите, идеите, догмите, от въображаемите същества, под игото на които те линеят. Да вдигнем въстание срещу това господство на мислите. Да ги научим да заменят тези илюзии с мисли, които отговарят на същността на човека, казва един, да се отнесат критично към тях, казва друг, да ги изхвърлят от главата си, казва трети, и... съществуващата действителност ще рухне.

Тези невинни и детски фантазии образуват сърцевината на най- новата младохегелианска философия, която в Германия не само се приема с чувство на ужас и благоговение от публиката, но и се поднася от самите философски герои с тържествено съзнание за нейната светоразтърсваща опасност и престъпна безпощадност. Първият том на предлагания труд си поставя за цел да разобличи тези овце, които се смятат за вълци и биват приемани за такива, да покаже, че тяхното блеене само повтаря във философска форма представите на немските бюргери, че самохвалствата на тези философски коментатори само отразяват нищетата на германската действителност. Той си поставя за цел да развенчае и да лиши от всякакъв кредит философската борба със сенките на действителността, борба, която така допада на мечтателния и сънлив немски народ.

Веднъж един смелчага си въобразил, че хората се давят във водата само защото са обхванати от мисълта за тежестта. Ако изхвърлят тази представа от главата си, като я обявят например за суеверна, религиозна, те биха се избавили от всякакъв риск да се удавят. През целия си живот той се борил срещу илюзията на тежестта, за вредните последици от която статистиката му доставяла все нови и нови доказателства. Този храбър мъж е първообразът на съвременните немски революционни философи*.


БЕЛЕЖКИ

* По нататък в ръкописа е зачеркнато: „Немският идеализъм няма никаква специфична отлика в сравнение с идеологията на всички останали народи. Тази последната също смята, че идеите господстват над света, тя смята идеите и понятията за определящи принципи, определени мисли - за тайнство на материалния свят, което е достъпно само за философите.

Хегел завърши позитивния идеализъм. У него не само целият материален свят се превърна в свят на мислите, но и цялата история - в история на мислите. Той не се задоволяваше с това, да регистрира мислените неща, той се опитваше да изобрази и акта на тяхното производство.

Немските философи, изтласкани от света на своите мечти, протестират срещу света на мислите, на който те ... представа за действителното, телесното...

Всички немски философски критици твърдят, че идеите, представите, понятията са господствали досега над действителния свят на хората и са го определяли, че действителният свят е продукт на света на идеите. Това си остава така и до ден-днешен, но занапред не трябва да бъде така. Те се отличават един от друг по начина, по който искат да спасят човечеството, линеещо, според техния възглед, под властта на своите собствени натрапчиви мисли; те се отличават един от друг в зависимост от това, какво именно обявяват за натрапчиви мисли; но те си приличат по своята вяра в това господство на мислите, те си приличат по своята вяра, че актът на тяхната критическа мисъл трябва да доведе съществуващото до гибел - едни от тях приемат при това, че за това е достатъчна тяхната изолирана мисловна дейност, други възнамеряват да завоюват общото съзнание.

Вярата, че реалният свят е продукт на света на идеите, че светът на идеите...

Заблудени в своя хегеловски мисловен свят, немските философи протестират срещу господството на мислите, идеите, представите, които досега според тях, т. е. според илюзията на Хегел, са създавали, определяли, държали под своята власт действителния свят. Те протестират и прекратяват...

Според Хегеловата система идеите, мислите, понятията са създавали, определяли, държали под своя власт действителния живот на хората, техния материален свят, техните реални отношения. Неговите бунтуващи се ученици заимстват това от него...“ Ред.