Už ve svém dopisu Parteivorstandu[g] z 2. října 1914 Liebknecht prohlásil:
"Ich habe erklärt, dass die deutsche Partei, nach meiner innersten Überzeugung, von der Haut bis zum Mark regeneriert werden muss, wenn sie das Recht nicht verwirken will, sich sozialdemokratisch zu nennen, wenn sie sich die jetzt gründlich verscherzte Achtung der Welt wiedererwerben will" (Klassenkampf gegen den Krieg! Material zum "Fall Liebknecht". Seite 22). (Geheim gedruckt in Deutschland: "Als Manuskript gedruckt!"')[h].
Toto Liebknechtovo heslo musí přijmout všechny strany, a bylo by samozřejmě směšné myslet si, že je možné toto heslo splnit, nebudou-li ze strany vyloučeni Scheidemannové, Legienové, Renaudelové, Sembatové, Plechanovové, Vanderveldové a spol. nebo neskoncuje-li se s politikou ústupků směru Kautského, Turatiho, Longueta a Merrheima.
10. Proto navrhujeme, aby byla svolána konference zimmerwaldovců, a předkládáme této konferenci tyto návrhy:
(1) Rozhodně a bezpodmínečně zavrhnout jako buržoazní reformismus (na základě výše uvedených tezí) socialistický pacifismus určitého zaměřeni: Longueta-Merrheima, Kautského, Turatiho atd., který byl už zásadně zavržen v Kienthalu a který musí být zavržen i jako konkrétní obhajoba, kterou mu poskytují jmenovaní představitelé směrů.
(2) Stejně rozhodně se rozejít se sociálšovinismem i po stránce organizační.
(3) Vyložit dělnické třídě její bezprostřední a neodkladné revoluční úkoly vyplývající z toho, že následkem války a lživosti honosných pacifistických frází buržoazie došla masám trpělivost.
(4) Veřejně konstatovat a odsoudit to, že se politika Italské socialistické strany, která se dala cestou pacifismu, dostala do naprostého rozporu s celým duchem a se všemi usneseními konferencí v Zimmerwaldu a Kienthalu, stejně jako politika Švýcarské sociálně demokratické strany, která 4. 11. 1916 odhlasovala v Curychu přípustnost nepřímých daní, která po dohodě "centristy" R. Grimma se sociálpatrioty Greulichem, G. Müllerem a spol. odložila 7. 1. 1917 na neurčito mimořádný sjezd strany, stanovený na 11. 2. 1917, který měl projednat otázku války, a tato strana teď mlčky trpí zcela zřejmé ultimátum sociálpatriotických vůdců, otevřeně vyhrožujících, že se vzdají mandátů, jestliže strana odmítne obranu vlasti,
Smutné zkušenosti II. internacionály dost jasně ukázaly, jak hluboce škodlivá je taková praxe, kdy "všeobecná", všeobecnými frázemi formulovaná revoluční usneseni provází ve skutečnosti reformistická praxe, kdy je proklamování internacionalismu provázeno odmítáním skutečně internacionalistického společného projednávání zásadních otázek taktiky každé jednotlivé strany, která je součástí mezinárodního sdružení.
Naše strana považovala už před zimmerwaldskou konferencí a i po ní za svou povinnost seznámit soudruhy s tím, že absolutně odsuzujeme pacifismus a abstraktní hlásání míru jako podvod příznačný pro buržoazii (rezoluce naší strany, rozdaná v Zimmerwaldu v německém znění jako součást brožury Socialismus a válka a ve francouzském znění v letáku s překladem rezolucí[i]). Zimmerwaldskd levice, na jejímž vytvoření jsme se podíleli, se tehdy v Zimmerwaldu zorganizovala jako zvláštní skupina právě proto, abychom ukázali, že podporujeme zimmerwaldské sdružení, pokud bojuje proti sociálšovinismu.
Jsme hluboce přesvědčeni, že právě teď vyšlo definitivně najevo, že se zimmerwaldská většina neboli zimmerwaldská pravice úplně zřekla boje proti sociálšovinismu, vydává mu všechny pozice a sjednocuje se s ním na platformě prázdných pacifistických frází. Proto považujeme za svou povinnost otevřeně prohlásit, že podporování iluzí o jednotě Zimmerwaldu a o jeho boji za III. internacionálu za těchto podmínek dělnickému hnutí nesmírně škodí. "Nevyhrožujeme", ani nedáváme "ultimátum", ale otevřeně oznamujeme své rozhodnutí, že pokud se tato situace nezmění, přestaneme být členy zimmerwaldského sdružení.
Napsáno před 25. prosincem 1916 (7. lednem 1917) Poprvé otištěno roku 1931 v publikaci Leninský sbornik XVII |
Podle rukopisu |
__________________________________
Poznámky:
(Čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)
a Spojit s bodem 4.
b Všeobecná konfederace práce. Red.
c — turecky Erzurum, od starověku strategicky významné město na Arménské vysočině. Čes. red.
d V rukopisu je nad slovem "zejména" napsáno "alespoň". Red.
e Waffen und Munitionbeschaffungsamt — Ůřad pro zásobování zbraněmi a munici. Red.
f Viz Sebrané spisy 26, Praha 1986, s. 39-48. Red.
g — představenstvu strany. Red.
h "Prohlásil jsem, že nechce-li německá strana pozbýt práva nazývat se sociálně demokratická a chce-li si před světem napravit svou dnes důkladně pošramocenou pověst, musí se podle mého nejhlubšího přesvědčcní od hlavy k patě "obrodit" (Třídní boj proti válce! Materiál k "Liebknechtovu případu". Strana 22). (Vydáno tajně v Německu: "Vydáno podle rukopisu!"). Red.
i Viz Sebrané spisy 26, Praha 1986, s. 184-190. Red.
115 Koncept tezí provolání k mezinárodní socialistické komisi a ke všem socialistickýn stranám napsal Lenin začátkem ledna 1917. Na rukopisu je pod nadpisem Leninova poznámka: „(pro ISK a pro tisk)“.
7. ledna 1917 prosadil předseda mezinárodní socialistické komise R. Grimm, který zaujímal kautskistické stanovisko, ve vedení Švýcarské sociálně demokratické strany proti vůli švýcarské levice usnesení o tom, aby bylo svolání mimořádného sjezdu strany k otázce války odloženo na neurčito. Téhož dne se v Berlíně konala konference centristické opozice německé sociální demokracie, která schválila pacifistický manifest, vypracovaný K. Kautským a nazvaný Ein Friedensmanifest der deutschen Parteiopposition [Mírový manifest německé stranické opozice]; byl uveřejněn v řadě německých listů. Ve švýcarském socialistickém listu Volksrecht byl otištěn 11. ledna. Tyto události znamenaly otevřený přechod pravicových zimmerwaldovců na stranu sociálšovinistů. V souvislosti s tím udělal Lenin v návrhu řadu změn, potom se však rozhodl jeho uveřejnění odložit a poznamenal na něm: ‚napsáno před 7. lednem 1917, a proto částečně zastaralo“. Později na základě tohoto návrhu napsal provolání Dělníkům podporujícím boj proti válce a proti socialistům, kteři přešli na stranu svých vlád (viz tento svazek, Dělníkům podporujícím boj proti válce a proti socialistům, kteří přešli na stranu svých vlád).