Marxistický internetový archiv - Česká sekce
Vladimír Iljič Lenin
Epidemie důvěřivosti
„Soudruzi, odpor kapitalistů je zřejmě zlomen.“
Tuto příjemnou zvěst citujeme z projevu ministra Pešechonova. Ohromující zvěst! „Odpor kapitalistů je zlomen...“
A takové ministerské projevy lidé poslouchají, takovým ministerským prohlášením tleskají. Cožpak to není epidemie důvěřivosti?
Na jedné straně straší sebe i druhé ze všeho nejvíc „diktaturou proletariátu“. A na druhé straně, čím se vlastně liší pojem „diktatura proletariátu“ od překonávání odporu kapitalistů? Vůbec ničím. Diktatura proletariátu je vědecký termín označující třídu, o kterou především jde, a specifickou formu státní moci, která se nazývá diktaturou, to znamená moci neopírající se ani o zákon, ani o volby, nýbrž přímo o ozbrojenou sílu té či oné části obyvatelstva.
V čem je smysl a význam diktatury proletariátu? Právě v překonávání odporu kapitalistů! A jestliže v Rusku je „odpor kapitalistů zřejmě zlomen“, znamená tato věta totéž, jako kdybychom řekli: v Rusku „je zřejmě uskutečněna diktatura proletariátu“.
Smůla je jedině v tom, že je to jenom fráze pana ministra. Něco jako Skobelevův furiantský výkřik: „Zabavím jim sto procent zisku“.[a] Taky výkvět „revolučně demokratické“ výmluvnosti, která dnes zaplavuje Rusko, opájí maloburžoazii, rozvrací a otupuje lidové masy a všemožně se snaží šířit epidemii důvěřivosti.
V jedné francouzské komedii — Francouzi zřejmě předběhli ostatní národy v módě hrát si na socialistické vlády — je gramofon, který na schůzích voličů opakuje po celé Francii projev se sliby „socialistického“ ministra. Domníváme se, že občan Pešechonov by měl dát společnosti pro rozšiřování gramofonových desek k dispozici svou historickou větu: „Soudruzi, odpor kapitalistů je zřejmě zlomen.“ Bude velmi vhodné a užitečné (pro kapitalisty) ‚ když se tento výrok rozšíří ve všech jazycích po celém světě: tohle jsou prosím ty vynikající výsledky ruských zkušeností s koaliční vládou buržoazie a socialistů!
A přece by neškodilo, kdyby občan ministr Pešechonov — kterého teď, když spolu s Ceretelim a Černovem vstoupil do vlády, označují za socialistu jak menševici, tak eseři (v roce 1906 se od něho distancovali v tisku jako od maloburžoy, který zašel příliš doprava) — kdyby občan Pešechonov odpověděl na jednoduchou a skromnou otázku:
My, a začínat překonávat odpor kapitalistů! Neměli bychom raději odhalovat před dělnickými odbory a všemi velkými stranami, jak neslýchané zisky kapitalisté shrabují? Anebo prosazovat zrušení obchodního tajemství?
My, a mluvit o „diktatuře proletariátu“ („překonávat odpor kapitalistů“)! Neměli bychom raději odhalovat, kdo všechno okrádá státní pokladnu?
Jestliže revoluční vláda zvýšila ceny uhlí, jak oznámil vládní list Rabočaja gazeta‚ není to snad okrádání státní pokladny? Nebylo by lepší uveřejňovat v tisku aspoň jednou týdně „záruční listiny“ bank a jiné dokumenty o vojenských dodávkách a o cenách těchto dodávek než řečnit o „překonání odporu kapitalistů“?
Pravda, č. 76
21. (8.) června 1917Podle textu Pravdy
__________________________________
Poznámky: