Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin



Dva světy


Listy kapitalistů typu Reč a Novoje vremja[76] uveřejnily články namířené proti našemu průjezdu Německem s mlhavými narážkami na to, zda ti, co přijeli, nepomáhají německým imperialistům.[a]

List Izvěstija sověta rabočich i soldatskich deputatov[77] otiskuje v plném znění zprávu, kterou včera uveřejnila Pravda[b] a která byla hned první den po příjezdu předložena výkonnému výboru sovětu dělnických a vojenských zástupců; kromě této zprávy uveřejňují Izvěstija také usnesení výkonného výboru. Redakce listu Izvěstija sověta rabočich i soldatskich deputatov reprodukuje zmíněné usnesení takto:

„Výkonný výbor vyslechl zprávu soudruhů Zurabova a Zinovjeva a usnesl se okamžě se obrátit na prozatímní vládu a učinit opatření, aby se mohli neprodleně do Ruska vrátit všichni emigranti bez ohledu na své politické názory a stanovisko k válce. O výsledcích jednání s vládou podáme zprávu v nejbližších dnech. Red.“

Tady máte malý, docela maličký, ale velmi charakteristický obrázek dvou světů: světa kapitalistů, listů Reč, Russkaja volja a Novoje vremja se špinavými narážkami a nízkými insinuacemi socialistů a světa revoluční demokracie, dělnických a vojenských zástupců, který se klidně, důsledně a důstojně usnesl „učinit opatření“. Jaká opatření? Opatření, která prozatímní vláda neudělala!

Není to totéž jako vyslovit prozatímní vládě důtku?

A není to zasloužená důtka?

Všimněte si, že výkonný výbor přijal svou rezoluci, ačkoli si byl vědom, že mezi ním a bolševiky jsou politické neshody. Pro kapitalisty by to byl důvod k insinuacím. Ve světě kapitalistů nemůže člověk hledat lidskou důstojnost.



Pravda, č. 25
6. dubna 1917
  Podle textu Pravdy



__________________________________

Poznámky:
(čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)

a Proslulá, až smutně proslulá Russkaja volja přináší v článku namířeném proti nám „materiál“, který je úplně v duchu Reči. Nezastydí se páni Miljukovové a spol. za takového souseda?

b Odváží se ji otisknout také Reč?


76 Novoje vremja — deník; vycházel v Petrohradě v letech 1868—1917; patřil různým vydavatelům a několikrát změnil svou politickou orientaci. Zpočátku byl umírněně liberální, od roku 1876, kdy se jeho vydavatelem stal A. S. Suvorin, se změnil v orgán reakčních šlechtických a byrokratických kruhů, propagoval velmocenský šovinismus a antisemitismus a za své poklonkování vládě si vysloužil přezdívku „Čego izvolitě?“ [Co si račte přát?]. Od roku 1905 byl orgánem černosotňovců. Po únorové revoluci 1917 podporoval kontrarevoluční politiku prozatímní vlády a štval proti bolševikům. 26. října (8. listopadu) 1917 byl vojenským revolučním výborem při petrohradském sovětu zastaven. Lenin označoval Novoje vremja za vzor prodejných novin.

77 Izvěstija petrogradskogo sověta rabočich i soldatskich deputatov — deník; jeho první číslo vyšlo 28. února (13. března) 1917 pod názvem Izvěstija petrogradskogo sověta rabočich deputatov. Od 3. čísla z 2. (15.) března začal list vycházet jako orgán petrohradského sovětu dělnických a vojenských zástupců. Po únorové revoluci byli členy redakce B. V. Avilov, V. A. Bazarov, V. D. Bonč-Brujevič, G. V. Cyperovič a I. P. Goldenberg.

Protože došlo v redakci k neshodám, B. V. Avilov, V. D. Bonč-Brujevič a G. V. Cyperovič 12. (25.) dubna z redakce vystoupili a list potom redigovali menševici a eseři I. V. Černyšev, F. I. Dan, A. A. Goc, I. P. Goldenberg a V. S. Vojtinskij.

Když byl na I. celoruském sjezdu sovětů vytvořen ústřední výkonný výbor sovětů dělnických a vojenských zástupců, stal se list jeho orgánem a od 1. (14.) srpna (od čísla 132) vycházel pod názvem Izvěstija centralnogo komiteta i petrogradskogo sověta rabočich i soldatskich deputatov. Politickou orientaci listu určovali představitelé kompromisnického bloku eserů a menševiků, který podporoval buržoazní prozatímní vládu a vystupoval proti revolučním akcím proletariátu.

Po II. celoruském sjezdu sovětů byla redakce vyměněna a Izvěstija se staly oficiálním orgánem sovětů; byly v nich uveřejněny první nejdůležitější dokumenty sovětské vlády a Leninovy články a projevy. V březnu 1918 přesídlilo vydavatelství listu do Moskvy.

Po vytvoření SSSR v prosinci 1922 se list stal orgánem ústředního výkonného výboru SSSR a Celoruského ústředního výkonného výboru. Z rozhodnutí prezídia Nejvyššího sovětu SSSR z 24. ledna 1938 byl list reorganizován a od 26. ledna 1938 vychází pod názvem Izvěstija sovětov deputatov truďaščichsja.