V předchozím výkladu jsem už uvedl, v čem spočívaly slabé stránky revoluce v Rusku, které způsobily její dočasnou porážku.
Potlačením prosincového povstání začíná revoluce opadávat. Také v tomto období jsou velmi zajímavé momenty; stačí připomenout dvojí pokus nejbojovnějších sil dělnické třídy zastavit odliv revoluce a připravit její novy rozmach.
Ale moje řečnická lhůta už téměř vypršela a nechci zneužívat trpělivost svých posluchačů. A to nejdůležitější k pochopení revoluce v Rusku — její třídní charakter a její hybné síly, její bojové prostředky — jsem už myslím ukázal, pokud je vůbec možné vyčerpat v krátké přednášce tak rozsáhlé téma.[e]
Jen ještě několik stručných poznámek o světovém významu revoluce v Rusku.
Rusko patří zeměpisně, hospodářsky i historicky nejen k Evropě, ale i k Asii. Proto vidíme, že revoluce v Rusku dosáhla nejen toho, že jednou provždy probudila ze spánku největší a nejzaostalejší evropskou zemi a vytvořila revoluční lid, vedený revolučním proletariátm.
Nejen to. Revoluce v Rusku vyvolala hnutí v celé Asii. Revoluce v Turecku, Persii a Číně dokazují, že mohutné povstání roku 1905 zanechalo hluboké stopy a že jeho vliv, projevující se v postupujícím hnutí stamiliónů lidí, není možné vyvrátit.
Nepřímo zapůsobila revoluce v Rusku i na země na Západě. Nesmíme zapomínat, že jakmile přišel 30. října 1905 do Vídně telegram o carově konstitučním manifestu, měla tato zpráva rozhodující význam pro vítězství všeobecného volebního práva v Rakousku.
Když zasedal sjezd rakouské sociální demokracie a soudruh Ellenbogen — tehdy ještě nebyl sociálpatriot, tehdy byl ještě soudruh - referoval o politické stávce, položili mu tento telegram na stůl. Diskuse byla okamžitě přerušena. Z míst, kde seděli delegáti rakouské sociální demokracie, zaznělo sálem volání: Naše místo je na ulici! A v příštích dnech byly ve Vídni obrovské pouliční demonstrace a v Praze barikády. O vítězství všeobecného volebního práva v Rakousku bylo rozhodnuto.
Velmi často se setkáváme s lidmi ze západní Evropy, kteří se dívají na revoluci v Rusku tak, jako by události, situace a bojové prostředky v této zaostalé zemi měly velmi málo společného se západoevropskými poměry, a proto sotva mohou mít nějaký praktický význam.
Není nic mylnějšího než tento názor.
Je jisté, že formy a důvody nezadržitelných bojů v příští evropské revoluci se budou v mnohém lišit od forem, jaké měla revoluce v Rusku.
Přesto však je tato revoluce — právě pro svůj proletářský charakter v tom zvláštním slova smyslu, o němž jsem už mluvil — předehrou příští evropské revoluce. Je jisté, že tato příští revoluce může být jen revolucí proletářskou, a to v ještě hlubším smyslu tohoto slova: proletářskou, socialistickou i svým obsahem. Tato příští revoluce ukáže v ještě větším rozsahu jednak to, že lidstvo se může vymanit z jařma kapitálu jen tvrdým bojem, zejména občanskými válkami, a jednak že jenom třídně uvědomělí proletáři mohou být a budou vůdci obrovské většiny vykořisťovaných.
Dnešní hrobové ticho v Evropě nás nesmí mýlit. Evropa je těhotná revolucí. Neuvěřitelné hrůzy imperialistické války a útrapy plynoucí z drahoty vyvolávají všude revoluční náladu a vládnoucí třídy — buržoazie a jejich agenti — vlády — se dostávají stále víc a víc do slepé uličky, z níž nemohou bez obrovských otřesů najít žádné východisko.
Tak jako začal v Rusku v roce 1905 pod vedením proletariátu lid přecházet k povstání proti carské vládě s cílem vybojovat demokratickou republiku, dojde v nejbližších letech právě v souvislosti s touto loupeživou válkou i v Evropě k povstáním lidu vedeného proletariátem proti nadvládě finančního kapitálu, proti velkým bankám, proti kapitalistům, a tyto otřesy nemohou skončit jinak než vyvlastněním buržoazie a vítězstvím socialismu.
My staří se možná rozhodujících bojů této příští revoluce nedožijeme. Ale mohu myslím s velkou jistotou vyslovit naději, že mládež, která tak skvěle pracuje v socialistickém hnutí ve Švýcarsku i na celém světě, bude mít to štěstí, že bude v příští proletářské revoluci nejen bojovat, ale že v ní i zvítězí.
Napsáno německy před 9. (22.) lednem 1917 Poprvé otištěno 22. ledna 1925 v Pravdě č. 18 Podepsán N. Lenin |
Přeloženo z němčiny podle rukopisu |
__________________________________
Poznámky:
(Čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)
a Tento odstavec je v rukopisu přeškrtnut. Red.
b Čtyři předcházející odstavce jsou v rukopisu přeškrtnuty. Red.
c Tři předcházející odstavce jsou v rukopisu přeškrtnuty. Red.
d Čtyři předcházející odstavce jsou v rukopisu přeškrtnuty. Red.
e Text od slov "A to nejdůležitější" do konce odstavce je v rukopisu přeškrtnut. Red.
119 Přednášku o revoluci 1905 přednesl Lenin německy 9. (22.) ledna 1917 v curyšském Lidovém domě na schůzi švýcarské dělnické mládeže. Přednášku si začal připravovat po 20. prosinci 1916. V dopisu V. A. Karpinskému ze 7. (20.) prosince napsal, že má mít v Curychu přednášku o revoluci 1905, uvedl seznam potřebné literatury a žádal Karpinského, aby mu ji poslal (viz Spisy 36, Praha 1958, s. 397).
Přípravné materiály k této přednášce byly uveřejněny v publikaci Leninskij sbornik XXVI.