Odakle dolaze ispravne ideje (1963.)
Mao Cedung
Odakle dolaze ispravne ideje? Da li padaju sa neba? Ne. Da li su urođene u umu? Ne. Dolaze iz društvene prakse, i samo iz nje. Dolaze iz tri vrste društvene prakse, borbe za proizvodnju, klasne borbe i naučnih eksperimenata. Čovekovo društveno biće određuje njegovo mišljenje. Kada mase prihvate ispravne ideje koje su karakteristične za naprednu klasu, te ideje postaju materijalna sila koja menja društvo i svet. U svojoj društvenoj praksi ljudi učestvuju u raznim vrstama borbe i stiču bogata iskustva, kako iz svojih uspeha tako i iz svojih neuspeha.
Bezbroj fenomena objektivnog spoljašnjeg sveta odražava se u čovekovom mozgu kroz pet čulnih organa: vida, sluha, mirisa, ukusa i dodira. Na početku, saznanje je čulno. Skok do pojmovnog saznanja, odnosno do ideja, nastaje kada je skupljeno dovoljno čulnog saznanja. Ovo je jedan proces spoznaje. To je prvi stadijum u čitavom procesu spoznaje, stadijum koji vodi od objektivne materije do subjektivne svesti, od postojanja do ideja. Da li nečija svest ili ideje (uključujući teorije, politiku, planove, metode) pravilno odražava objektivni spoljašnji svet, to još nije dokazano na ovom stadijumu na kojem još nije moguće utvrditi jesu li one ispravne ili ne.
Zatim dolazi drugi stadijum u procesu spoznaje, stadijum koji vodi od svesti nazad ka materiji, od ideja nazad ka postojanju, u kojem je stečeno saznanje primenjeno na društvenu praksu da bi se utvrdilo da li teorije, politika, planovi ili metode koji se potvrde u praksi su ispravni, dok oni koji se ne potvrde u praksi su neispravni, što je posebno tačno kod čovekove borbe sa prirodom. U društvenoj borbi snage koje predstavljaju naprednu klasu ponekada pretrpe poraz ne zbog toga što su njihove ideje nepravilne, nego zato što u odnosu snaga uključenih u borbu one nisu tako jake kao snage reakcije. One su tako privremeno potučene, ali pre ili kasnije moraju uspeti.
Čovekovo saznanje čini još jedan skok kroz proveru prakse. Taj skok je važniji od prethodnog, jer samo taj skok može da potvrdi ispravnost ili neispravnost prvog skoka, odnosno ideja, teorija, politike, planova ili metoda formulisanih tokom odražavanja objektivnog spoljašnjeg sveta. Nema drugog načina za proveru istine. Jedini razlog za proleterijat da spoznaje svet je u tome da ga menja.
Često, do ispravnog saznanja se može doći tek nakon mnogih ponavljanja procesa koji vodi od materije ka svesti i onda nazad do materije, odnosno od prakse ka saznanju i onda nazad ka praksi. To je marksistička teorija saznanja, dijalektičko-materijalistička teorija saznanja. Među našim drugovima mnogo je onih koji još nisu razumeli ovu teoriju saznanja. Ako ih pitate za izvor njihovih ideja, mišljenja, politike, metoda, planova i zaključaka, elokventnih govora i drugih članaka, pitanje će smatrati čudnim i neće na njega moći da odgovore. Oni ne razumeju da materija može biti transformisana u svest a svest u materiju, iako su takvi skokovi svakodnevne pojave. Stoga je nužno naučiti naše drugove dijalektičkoj, materijalističkoj teoriji saznanja tako da mogu pravilno da usmeravaju svoje mišljenje, postaju dobri u istraživanju i učenju, te u sumiranju svojih iskustva, da bi mogli prevazići poteškoće, priznati neke malobrojne greške, obavljati svoj posao bolje i boriti se da izgrade Kinu u veliku i moćnu socijalističku zemlju i da pomognu širokim narodnim masama ugnjetavanih i eksploatisanih širom sveta u ispunjenju naše velike internacionalističke dužnosti.