Written:
Source:
Original title: Rosa Luxemburg als Marxist
First Published: Kommunismus, 1921. januar 15.
(rovidebb valtozatban).
Translation: Berényi Gábor
Online Version: Marxists Internet Archive (marxists.org)
2004
Transcription/HTML: Artur
Anyiszonyan / Stevan
Gostojić
Copyleft: Marxists Internet Archive (www.marxists.org)
2004. Permission is granted to copy and/or distribute this document under
the terms of the GNU Free Documentation
License
A közgazdászok megmagyarázzák nekünk,
hogyan termelnek az emberek ezek között az adott
viszonyok között; amit azonban nem magyaráznak
meg, az az, hogyan termelődnek ki maguk ezek
a viszonyok, vagyis nem magyarázzák meg azt
a történelmi mozgást, amely ezeket a viszonyokat
létrehozza.
Marx: A filozófia nyomorúsága
Nem az ökonómiai motívum elsődlegessége a történelemmagyarázatban, hanem a totalitás nézőpontja különbözteti meg döntően a marxizmust a polgári tudománytól. A totalitás kategóriája, az egésznek részei feletti, mindenoldalú, meghatározó uralma képezi annak a módszernek a lényegét, amelyet Marx Hegeltől vett át, és eredeti módon egy teljesen új tudomány alapjává alakított. A termelőnek a termelés összfolyamatától való tőkés elválasztása, a munkafolyamatnak olyan részekre való feldarabolása, amelyek figyelmen kívül hagyják a munkás emberi sajátosságait, a társadalomnak tervszerűtlenül és összefüggés nélkül termelő egyénatomokra bomlása szükségképpen mélyrehatóan befolyásolta a kapitalizmus gondolkodásmódját, tudományát és filozófiáját is. A proletártudomány alapvetően forradalmi jellege nem pusztán annyit jelent, hogy forradalmi tartalmakat állít szembe a polgári társadalommal, hanem elsősorban magának a módszernek a forradalmi lényegét. A tudományban a totalitás kategóriájának uralkodó jellege a forradalmi elv hordozója.
Marx előtt is gyakran felismerték már a hegeli dialektika e forradalmi elvét – függetlenül a hegeli filozófia minden konzervatív tartalmától. Ebből azonban nem fejlődhetett ki forradalmi tudomány. Csak Marxnál válhatott a hegeli dialektika – Herzen szavai szerint – valóban a „forradalom algebrájá”-vá. Ez azonban nem egyszerűen a materialista megfordítás következménye. Sokkal inkább csak azért válhatott világossá a hegeli dialektika forradalmi elve e megfordításban és annak következtében, mert változatlan maradt a módszer lényege, a totalitás nézőpontja: minden részjelenségnek az egész – a gondolkodás és történelem egységeként felfogott dialektikus folyamat – mozzanataként való szemlélete. Marxnál a dialektikus módszer eredménye a társadalom mint totalitás megismerése. A polgári tudomány a – szaktudományos és módszertani szempontból szükséges és hasznos – absztrakciókat, amelyek részben a kutatás tárgyának elkülönítése, részben pedig a tudományos munkamegosztás és specializáció következtében keletkeznek, vagy naivrealista módon, „valósággal”, vagy „kritikailag”, autonómiával ruházza fel, a marxizmus viszont megszünteti ezeket az elkülönüléseket, amennyiben dialektikus mozzanatokká változtatja őket. Persze elkerülhetetlen mind egész kutatási területek, mind pedig ezeken belül egyes problémakomplexumok vagy fogalmak elemeinek absztraháló izolálása. A döntő kérdés azonban az, hogy ez az izoláció csupán eszközként szolgál-e az egész megismerésére, vagyis mindig beágyazódik-e az elkülönítésben feltételezett és megkövetelt, helyes, totális összefüggésbe, vagy pedig az izolált részterületek absztrakt megismerése megőrzi „autonómiáját”, és öncéllá válik. A marxizmus számára végső soron tehát nem létezik önálló jogtudomány, nemzetgazdaságtan, történelem stb., hanem csupán egyetlen, egységes – történelmi-dialektikus – tudomány, amelynek tárgya a társadalom mint totalitás fejlődése.
A totalitás nézőpontja azonban nem csupán a megismerés tárgyát, hanem szubjektumát is meghatározza. A polgári tudomány a társadalmi jelenségeket – tudatosan vagy tudattalanul, naiv vagy kifinomult módon – mindig az egyén álláspontjáról szemléli.1 Az egyén álláspontjáról viszont nem adódhat semmiféle totalitás; a legjobb esetben is csupán egy részterület aspektusai, legtöbbször azonban csak töredékes ismeretek: összefüggéstelen „tények” vagy absztrakt résztörvények. A tárgy totalitása csak akkor tételezhető, ha a tételező szubjektum maga is totalitás; ha tehát önmaga elgondolásához tárgyát totalitásként kénytelen elgondolni. A totalitás mint szubjektum e nézőpontját a modern társadalomban egyedül és kizárólagosan az osztályok szolgáltatják. Marx tehát, amikor minden problémát, különösen a Tőké-ben, ebből a szempontból tekint át, még határozottabban és gyümölcsözőbben korrigálja Hegelt (aki még ingadozott a „nagy egyéniség” és az absztrakt népszellem nézőpontja között), mint az „idealizmus” és „materializmus” kérdésében (bár e korrekciót követői sokkal ritkábban értették meg).
A klasszikus nemzetgazdaságtan, még inkább pedig ennek vulgarizáló követői, mindig az egyes tőkés álláspontjáról szemlélték a kapitalista fejlődést, és ennek következtében egy sor megoldhatatlan ellentmondásba és látszatproblémába keveredtek. Marx a Tőké-ben radikálisan szakít ezzel a módszerrel. Nem mintha most már – agitatív módon – minden mozzanatot azonnal és kizárólagosan a proletariátus álláspontjáról szemlélne. Az ilyen egyoldalúságból csupán egy megfordított előjelű, új vulgárökonómia keletkezhetett volna. Az új módszer sokkal inkább abban nyilvánul meg, hogy az egész kapitalista társadalom problémáit az azt felépítő osztályok (kapitalisták és proletárok) mint összességek (Gesamtheiten) problémáiként vizsgálja. Nem ezeknek, a csak módszertani problémára utaló soroknak a feladata annak vizsgálata, hogy mennyiben kerül új megvilágításba ezáltal egy sor kérdés, hogyan keletkeznek olyan új problémák, amelyeket a klasszikus nemzetgazdaságtan fel sem ismerhetett, megoldásukról nem is beszélve, és mennyiben bizonyult semmisnek sok látszatproblémája. Itt csak arról lehet szó, hogy nyomatékosan rámutassunk a dialektikus módszer valódi és nem pusztán játékos kezelésének (amint ez Hegel epigonjainál történt) mindkét előfeltételére: a totalitásnak mint tételezett tárgynak és mint tételező szubjektumnak a követelményére.
Rosa Luxemburg főműve, a Tőkefelhalmozás, a marxizmus vulgarizálásának évizedei után ezen a ponton veszi fel a fonalat. A marxizmus ellaposításának, polgári „tudománnyá” való alakításának első világos és nyílt kifejeződése Bernstein A szocializmus előfeltételei című könyve. Egyáltalán nem véletlen, hogy a könyvnek ugyanazon fejezete, amely az egzakt „tudomány” nevében a dialektikus módszer elleni támadással kezdődik, azzal végződik, hogy magát Marxot blanquizmussal vádolja. Azért nem tekinthető ez véletlennek, mert mihelyt eltűnik a totalitás nézőpontja, a dialektikus módszer kiindulópontja és célja, előfeltétele és követelménye; mihelyt izolált, az összfejlődéstől elválasztott aktusnak, nem pedig a folyamat mozzanatának tűnik a forradalom, Marx elméletének forradalmi tartalma feltétlenül a munkásmozgalom kezdetleges időszakába, a blanquizmusba való visszaesésként jelenik meg. A forradalom elvének elvetésével együtt (amely elv a totalitás kategoriális uralmának következménye) viszont a marxizmus egész rendszere szétesik. Bernstein bírálata opportunizmusnak is túlságosan opportunista ahhoz, hogy ebben a tekintetben minden következtetését napvilágra bocsássa.2
A történelem dialektikus menete azonban, amelyet elsősorban akartak a marxizmusból kiirtani, itt is az opportunistákra kényszerítette a szükségszerű következtetéseket. Az imperialista korszak gazdasági fejlődése egyre inkább lehetetlenné tette a tőkés rendszer elleni látszattámadásokat, izoláltan felfogott jelenségeinek az „objektív és egzakt tudomány” érdekében való „tudományos” elemzését. Nemcsak a politikai döntés kérdése volt a kapitalizmus melletti vagy a vele szembeni állásfoglalás. Elméletileg is dönteni kellett. A lehetőségek a következők voltak: vagy marxista módon, totalitásként szemléljük a társadalom összfejlődését, ebben az esetben azonban mind elméletileg, mind gyakorlatilag meg kell birkózni az imperializmus jelenségével, vagy ezt elkerülve, elszigetelt mozzanatok szaktudományos vizsgálatára korlátozzuk magunkat. A monografikus nézőpont a legbiztosabban zárja el a kitekintést azon probléma irányában, amelynek megpillantásától az egész, opportunistává vált szociáldemokrácia rettegett. Az elszigetelt részterületek „egzakt” leírása, az egyes esetekre „időtlenül érvényes törvények” felismerése közben elmosódik az imperializmust az előző korszaktól elválasztó szakadás. Egyszerre az „általában vett” kapitalizmusban találjuk magunkat, melynek fennállása – a szociáldemokrata teoretikusok szemében – egyre inkább éppúgy az emberi ész lényegének megfelelőnek, éppúgy ,,természettörvényszerű”-nek tűnt, mint Ricardo és az őt követő polgári vulgárökonómusok számára.
Nem marxista és nem dialektikus kérdésfeltevés lenne, ha annak vizsgálatából indulnánk ki, hogy a gyakorlati opportunizmus okozta-e ezt a visszaesést a vulgáris gazdaságtan módszerének szintjére, vagy fordítva. A történelmi materializmus szemléletmódja számára a két tendencia összetartozik: együtt jelentik a szociáldemokrácia háború előtti helyzetének társadalmi környezetét; csak ebből a környezetből érthetők meg a Rosa Luxemburg Tőkefelhalmozás-a körül folyt elméleti csatározások.
A Bauer, Eckstein és mások által folytatott vita ugyanis nem akörül folyt, hogy helyes-e tárgyilag a tőkefelhalmozás problémájának Rosa Luxemburg által adott megoldása. Ellenkezőleg: azt a felfogást támadták, hogy itt egyáltalán problémáról van szó, a leghevesebben vitatták egy valódi probléma létezését. A vulgáris gazdaságtan módszertani álláspontjáról ez teljesen érthető, sőt, szükségszerű. Ha ugyanis a felhalmozás kérdését egyfelől a nemzetgazdaságtan részkérdéseként tárgyaljuk, másfelől pedig az egyes tőkés szempontjából tekintjük, valóban nem jelentkezik problémaként.3
Az egész problémának ez az elutasítása szorosan összefügg azzal, hogy Rosa Luxemburg bírálói egyáltalán nem fordítottak figyelmet a könyv döntően fontos fejezetére (A felhalmozás történelmi feltételei), és következetesen a következő formában vetették fel a kérdést: helyesek-e Marx formulái, amelyeknek alapja a csak tőkésekből és munkásokból álló társadalom módszertanilag izoláló feltételezése? Hogyan értelmezhetők ezek a leghelyesebben? A bírálók egyáltalán nem vették figyelembe, hogy e feltételezés magánál Marxnál csupán módszertani jellegű, a probléma világosabb megragadását szolgálja, amelytől azonban az átfogóbb kérdésfeltevés, a problémának a társadalmi totalitásba való belehelyezése felé kell előrehaladni. Nem vették figyelembe, hogy a Tőke első kötetében az úgynevezett eredeti felhalmozással kapcsolatban maga Marx is megtette ezt a lépést; tudatosan vagy tudattalanul elhallgatták, hogy a Tőke éppen e probléma szempontjából olyan töredék, amely pontosan ott szakad félbe, ahol a probléma megoldásának kellene következnie; hogy ezek szerint Rosa Luxemburg semmi mást nem tett, mint hogy Marx értelmében gondolta végig Marx töredékét, és szelleméhez hűen egészítette ki azt.
Mindazonáltal nagyon következetesen jártak el. Az egyes tőkés álláspontjáról, a vulgárgazdaságtan nézőpontjából ugyanis valóban nem vethető fel ez a probléma. Az egyes tőkés álláspontjáról a gazdasági valóság örök természeti törvények által uralt világnak tűnik, melynek törvényeihez az egyén minden cselekedetének alkalmazkodnia kell. Számára az értéktöbblet realizálása, a felhalmozás (bár még itt is csak nagyon gyakran, de semmiképpen sem mindig) a többi egyes tőkéssel való csere formájában megy végbe. A felhalmozás egész problémája is csupán azon számos változásnak egyik formája, amelyeken a pénz-áru-pénz- és az áru-pénz-áru-formulák a termelés és a körforgás során átmennek. A felhalmozás kérdése a vulgáris gazdaságtan számára így olyan szaktudományos részkérdéssé válik, amely semmiképpen sem kapcsolódik az egész kapitalizmus sorsához. Ez utóbbi probléma megoldását megfelelően garantálja a marxi formulák helyessége, s ezeket legfeljebb – amint ezt Otto Bauer teszi – a „kornak megfelelően” ki kell javítani. Hasonlóan ahhoz a meg nem értéshez, amelyet a Rícardo-tanítványok a marxi kérdésfeltevéssel szemben tanúsítottak, Bauer és elvtársai sem értik, hogy e formulák elvileg képtelenek a gazdasági valóság megragadására, mivel előfeltevésüket éppen ettől a totális valóságtól való absztrakció képezi (a társadalmat kizárólag tőkésekből és munkásokból állónak tekintik); ezért a formulák szerepe csak a problémák megvilágítása, a valódi problémák irányába való orientáció lehet.
A Tőkefelhalmozás ismét feleleveníti a fiatal Marx, a Filozófia nyomorúságá-nak módszerét és kérdésfeltevését. Miként ott azok a történelmi feltételek kerülnek elemzésre, amelyek lehetővé és érvényessé tették Ricardo gazdaságtanát, itt ugyanezt a módszert alkalmazza Luxemburg a Tőke 2-3. kötetének töredékes vizsgálataira. A feltörekvő kapitalizmus ideológiai képviselőiként fellépő polgári közgazdászok szükségképpen azonosnak tekintették a Smith és Ricardo által felfedezett „természeti törvényeket” a társadalmi valósággal, hogy ezáltal a kapitalista társadalmat az ember és az ész „természetének” egyedül megfelelő társadalomként állíthassák be. A szociáldemokrácia (mint annak a kispolgárivá vált munkásarisztokráciának a kifejeződése, amely érdekelt volt az egész világnak a kapitalizmus utolsó szakaszában végbemenő imperialista kizsákmányolásában, ugyanakkor viszont el akarta kerülni ennek szükségszerű következményét, a világháborút) éppígy kénytelen a fejlődést úgy felfogni, hogy a kapitalista felhalmozás folyamata elképzelhető a matematikai formulák légüres (tehát problémamentes, tehát világháború nélküli) terében. Ezáltal azonban politikai belátás és előrelátás tekintetében messze elmaradtak azon nagytőkés rétegek mögött, amelyek az imperialista kizsákmányolásban a háborús következmények ellenére is érdekeltek voltak. A szociáldemokraták elméletileg viszont éppen így foglalhatták el már akkor is a mai elméleti pozíciójukat: így lettek a tőkés gazdasági rend örökös fennállásának védelmezői, akik óvtak azoktól a sorsszerűen kataszrafális következményektől, amelyek irányába az imperialista kapitalizmus valódi képviselői látnoki módon és egyben vakon sodródtak. Miként a ricardói „természettörvények” azonosítása a társadalmi valósággal a feltörekvő kapitalizmus ideológiai önvédelmének szerepét töltötte be, úgy válik a marxi absztrakcióknak a társadalmi totalitással való azonosítása az osztrák iskola Marx-értelmezésében a hanyatló kapitalizmus „racionalitásának” önvédelmévé. Miként a fiatal Marx totalitásszemlélete metszőén világított bele az akkor még virágzó kapitalizmus képmutató arculatába, úgy Rosa Luxemburg szemléletében a kapitalizmus alapproblémáinak a történelmi folyamat totalitásába való beillesztése által a kapitalizmus végső virágzása egy iszonyú haláltánc jellegét ölti magára; oidipuszi út ez az elkerülhetetlen sors felé.
Rosa Luxemburg önálló (csak halála után megjelent) brosúrát szentelt a „marxista” vulgárökonómia cáfolatának. Mind előadásmódját illetően, mind módszertanilag azonban inkább a Tőkefelhalmozás második szakaszának végére illik e cáfolat, s így a negyedik összecsapást jelentené a kapitalista fejlődés e sorskérdésének tárgyalása során. A könyv ábrázolásmódjában ugyanis az a sajátos, hogy túlnyomórészt problématörténeti vizsgálódásokból áll. Nem csupán annyiban, hogy az egyszerű és bővített újratermelés marxi elemzése a vizsgálódások kiindulópontját és a probléma végső tárgyalásának kezdetét jelenti. A könyv magvát a felhalmozás problémájával kapcsolatos nagy viták úgynevezett irodalomtörténeti taglalása képezi: Sismondi vitája Ricardóval és iskolájával, Rodbertus és Kirchmann polémiája és a narodnyikok összecsapása az orosz marxistákkal.
Ez az ábrázolásmód sem idegen azonban a marxista hagyományoktól. Éppenséggel az eredeti, hamisítatlan marxizmushoz, Marx ábrázolásmódjához való visszatérést jelent. Marx első érett, teljes és befejezett műve, A filozófia nyomorúsága, ugyanis úgy cáfolja Proudhont, hogy nézeteinek valódi forrásához, egyfelől Ricardóhoz, másfelől pedig Hegelhez nyúlik vissza. Annak elemzése, hogy hol, hogyan és mindenekelőtt miért kellett Proudhonnak Ricardót és Hegelt félreértenie, az a fényforrás, amely nemcsak kíméletlenül átvilágítja Proudhon önellentmondásait, hanem előrenyomulást biztosít a tévedéseit előidéző, de számára is ismeretlen alapok, azon osztályviszonyok irányában, amelyeknek nézetei elméleti kifejeződését alkotják. „A közgazdasági kategóriák csak a társadalmi termelési viszonyok elméleti kifejeződései, absztrakciói” – mondja Marx.4 Nem rejtheti el a problémák kezelésének valóságos hasonlóságát az a tény sem, hogy Marx elméleti főműve a tárgyalt problémák sokasága és a mű terjedelme miatt a problématörténeti ábrázolásnak ezt a módját csak részben gyakorolta. A Tőke és az Értéktöbblet-elméletek a dolog lényegét tekintve egy művet alkotnak, melynek belső felépítése A filozófia nyomorúságá-ban ragyogóan és irodalmilag is nagyvonalúan felvetett és felvázolt problémák tartalmi megoldását jelenti.
A problémák alakításának e belső formája ismét visszavezet bennünket a dialektikus módszer középponti problémájához, a totalitás kategóriájának helyesen felfogott uralkodó szerepéhez, s ezzel együtt a hegeli filozófiához is. Ezen a lényeges ponton Marx sohasem vetette el a hegeli filozófiát, amely – legteljesebben A szellem fenomenológiájá-ban – mindig egyszerre jelentette a filozófia történetét és a történelem filozófiáját. Gondolkodás és lét hegeli, dialektikus egysége, ennek egy folyamat egységeként és totalitásaként való felfogása egyben a történelmi materializmus történetfilozófiájának lényege is. A történelem „ideologikus” felfogása elleni polémia is inkább a Hegel-epigonok, mint maga a mester ellen irányult, aki e tekintetben sokkal közelebb állt Marxhoz, mint ahogyan azt a dialektikus módszer „idealista” megmerevítése elleni harcából néha gondolhatnánk. A Hegel-epigonok „abszolút” idealizmusa ugyanis a rendszer eredeti totalitásának feloldását,5 a dialektika és az élő történelem kapcsolatának szétszakítását, tehát végső fokon gondolkodás és lét dialektikus egységének megszüntetését jelentette. De a Marx-epigonok dogmatikus materializmusa is megismétli a történelmi valóság konkrét totalitásának ezt a feloldását. Ha módszerük nem is fajult a Hegel-epigonokéhoz hasonló, üres gondolati sémákká, de mechanikus-szaktudományos vulgárökonómiává merevedik. Ha az előbbiek tisztán ideologikus konstrukciókkal nem voltak képesek a történelmi események megragadására, akkor az utóbbiak képtelennek bizonyultak arra, hogy a társadalom úgynevezett „ideológiai” formáit gazdasági alapjukkal való összefüggésükben, magát a gazdaságot pedig mint totalitást, mint társadalmi valóságot ragadják meg.
A dialektikus módszert – bármiről legyen is szó – mindig ugyanaz a probléma foglalkoztatja: a történelmi folyamat totalitásának megismerése. Ezért számára az „ideológiai” és „ökonómiai” problémák elvesztik egymással szemben kölcsönösen merev idegenségüket, s átcsapnak egymásba. A problématörténet valóban a problémák történetévé válik. Egy probléma irodalmi, tudományos kifejeződése egy társadalmi egész, a hozzá kapcsolódó lehetőségek, korlátok és problémák kifejeződése. Az irodalomtörténeti problémakezelés ezáltal a legtisztábban fejezheti ki a történelmi folyamat problematikáját. A filozófia története történetfilozófiává alakul.
Éppen ezért semmiképpen sem véletlen, hogy a marxizmus újjászületésének kezdetén álló két alapvető mű, Rosa Luxemburg Tőkefelhalmozás-a és Lenin Állam és forradalom-a az ábrázolási mód tekintetében is visszanyúlnak a fiatal Marxhoz. Úgyszólván irodalomtörténetileg ábrázolják problémáik keletkezését, hogy műveik valódi problémái szemünk előtt dialektikus módon jöjjenek létre. Amennyiben a problémafelvetésüket megelőző nézetek változásait és fordulatait taglalják, amennyiben a gondolati tisztázás és zavar minden ilyen lépcsőfokát feltételeik és következményeik történelmi totalitásába beágyazva tárgyalják, más módszerek által elérhetetlen életszerűséggel jelenítik meg magát azt a történelmi folyamatot, amelynek a saját problémafelvetésük és megoldásuk is gyümölcse. Óriási különbség van e módszer és „az elődök figyelembevételének” a polgári tudományban használatos eljárása között (mindenképpen ez utóbbihoz tartoznak a szociáldemokrata teoretikusok is). Amennyiben ugyanis a polgári tudomány módszertanilag különbséget tesz a történelem és elmélet között, amennyiben az egyes problémákat elvileg és módszertanilag elválasztja egymástól, vagyis az egzakt tudományosság alapján kizárja a totalitás problémáját, a problématörténet az adott probléma szempontjából mind tárgyilag, mind az ábrázolás tekintetében felesleges ballaszttá válik; csak a szaktudósokat érdekli, korlátlan kiterjeszthetősége elzárja a valódi problémák iránti érzékenységet, és táptalajává válik a szellemtelen szakbarbárságnak.
A Marx és Hegel ábrázolási-módszertani hagyományaihoz való kapcsolódás révén válik Lenin problématörténete a XIX. század európai forradalmainak immanens történetévé; ezáltal lesz Rosa Luxemburg irodalomtörténeti ábrázolásából a kapitalista rendszer lehetőségeiért és kiterjesztéséért folytatott harcok története. A még fejletlen, feltörekvő kapitalizmus első, nagy megrázkódtatásai, az 1805-ös és 1818-19-es nagy válságok Sismondi Nouveaux Principes d’Économie Politique című művének formájában jelennek meg. A kapitalizmus problematikusságának első – célját tekintve reakciós – felismeréséről van itt szó. A kapitalizmus fejletlensége ellenfelének egyszerre egyoldalú és téves szempontjaiban fejeződik ki. Míg Sismondi reakciós szkepszise a felhalmozás lehetetlenségének jelét látta a válságokban, az új termelési rend szószólóinak még töretlen optimizmusa tagadja a válságok szükségszerű jellegét, és egyáltalán, bármilyen probléma létezését. A sor végén teljesen megfordul a kérdezők társadalmi rétegződése és válaszaik társadalmi jelentősége: egyre inkább – ha ez sokáig nem is tudatosodik – a forradalom sorsa, a kapitalizmus hanyatlása válik témává. Az a tény, hogy a marxi elemzés e jelentésváltozást elméletileg döntően befolyásolta, annak jele, hogy a burzsoázia kezéből egyre inkább kicsúszik a társadalom ideológiai irányítása is. Míg azonban a narodnyikok elméleti állásfoglalásában világosan megnyilvánul kispolgári-reakciós lényegük, az orosz „marxisták” érdekes módon egyre inkább a kapitalista fejlődés ideológiai élharcosaivá válnak. A kapitalizmus fejlődési lehetőségeivel kapcsolatban ők lesznek Say, Mac Culloch és társaik társadalmi optimizmusának ideológiai örökösei. „A legális orosz marxisták minden kétséget kizáróan legyőzték ellenfeleiket, a népieseket – mondja Rosa Luxemburg –, diadalmuk azonban túl nagy volt... a vita akörül folyt, hogy fejlődőképes-e általában és különösen Oroszországban a kapitalizmus, és a nevezett marxisták ezt olyan alaposan igazolták, hogy elméletileg bebizonyították a kapitalizmus örök voltának lehetőségét is. Világos, hogy amennyiben feltételezzük a korlátlan tőkefelhalmozást, ezzel bebizonyítottuk a tőke korlátlan életképességét is. Ha a kapitalista termelési mód a termelőerők korlátlan növekedésével képes a gazdasági haladás biztosítására, akkor ez a termelési mód meghaladhatatlan.”6
Itt következik a felhalmozás problémája körüli negyedik és utolsó összecsapás, Otto Bauer harca Rosa Luxemburggal. A szociális optimizmus funkciója újabb változáson ment keresztül. Rosa Luxemburgnál a felhalmozás lehetőségében való kételkedés leveti abszolutisztikus formáját. A felhalmozás feltételeinek történelmi kérdésévé és egyben azzá a bizonyossággá válik, hogy lehetetlen a korlátlan felhalmozás. A felhalmozás dialektikussá válik azáltal, hogy a társadalmi egész összefüggésében vizsgáljuk. A kérdésből az egész kapitalista rendszer dialektikája fejlődik ki. „Abban a pillanatban – mondja Rosa Luxemburg –, mikor a bővített újratermelés marxi sémája megfelel a valóságnak, ez a felhalmozási folyamat hanyatlását és történelmi korlátját, azaz a kapitalista termelés végét jelzi. A felhalmozás lehetetlensége a kapitalista terminológiában a termelőerők további kibontakozásának lehetetlenné válását, és ezzel a kapitalizmus bukásának objektív történelmi szükségszerűségét jelenti. Ebből adódik az utolsó, imperialista szakasznak, a tőke történelmi pályafutása végső korszakának ellentmondásos mozgása.”7 Mikor a kétségből dialektikus bizonyság lesz, nyomtalanul maga mögött hagyja múltjának minden kispolgári-reakciós maradványát: optimizmussá, az eljövendő társadalmi forradalomban való elméleti bizonyossággá válik.
Ugyanez a funkcióváltozás az ellentétes állásfoglalást, a korlátlan felhalmozás igenlését kispolgári-ingadozó, bizonytalan és kétkedő jelleggel ruházza fel. Otto Bauer igenléséből hiányzik egy Say vagy egy Tugan-Baranovszkij napsugaras és felhőtlen optimizmusa. Bauer és a hozzá hasonlóan gondolkodók marxista terminológiába öltözve ugyan, de lényegében proudhonisták. A felhalmozás problémájának megoldására, jobban mondva, mint problémának el nem ismerésére irányuló kísérleteik végső fokon Proudhonnak abba a törekvésébe torkollnak, hogy megőrizzék a kapitalista fejlődés „jó oldalait”, és ugyanakkor kiküszöböljék a „rossz oldalakat”.8 A felhalmozás problémájának elismerése azonban egyben annak elismerését is jelenti, hogy e „rossz oldalak” a kapitalizmus legbelső lényegével állnak kapcsolatban: következésképpen annyit jelent, hogy az imperializmust, a világháborút és a világforradalmat a fejlődés szükségszerű mozzanatának kell tekinteni. Amint azonban már rámutattunk, ez szemben áll azon rétegek közvetlen érdekeivel, melyeknek a marxista centrum vált szószólójává: e rétegek imperialista „kinövések” nélküli, fejlett kapitalizmust, háborús „zavarok” nélküli, „szabályozott” termelést stb. kívánnak. „Odáig jut e felfogás – mondja Rosa Luxemburg –, hogy bebeszélik a burzsoáziának: saját kapitalista érdekeik szempontjából is káros az imperializmus és militarizmus; ezáltal izolálni akarják az imperializmus állítólagos maroknyi haszonélvezőjét, hogy megteremtsék a proletariátus és a burzsoázia széles rétegeinek blokkját az imperializmus megfojtása..., méregfogainak kihúzása érdekében! A hanyatló liberalizmushoz hasonlóan, amely a rosszul informált monarchiával szemben a jól informálthoz folyamodott, a marxista centrum a rossz szándékú burzsoáziával szemben a felvilágosulthoz folyamodik.”9 Bauer és társai mind gazdaságilag, mind ideológiailag kapituláltak a kapitalizmus előtt. Kapitulációjuk elméletileg ökonómiai fatalizmusukban, a kapitalizmus örök, „természettörvényszerű” fennállásába vetett hitükben fejeződik ki. Mivel azonban, igazi kispolgár módjára, csak a kapitalizmus ideológiai és gazdasági függelékét jelentik, és a „rossz oldalak”, „kinövések” nélküli kapitalizmus az óhajuk, egyben – ismét csak igazi kispolgári – „oppozícióban” is vannak a kapitalizmussal szemben: etikai oppozícióban.
Az ökonómiai fatalizmus és a szocializmus etikai újramegalapozása szorosan összetartozó jelenségek. Nem véletlen, hogy egyformán megtaláljuk mindkettőt Bernsteinnél, Tugan-Baranovszkijnál és Otto Bauernél. Nem is pusztán azért, mert a forradalomhoz vezető, önmaguk által elzárt, objektív út helyett valamilyen szubjektív pótlékot kell keresniük, hanem, mert ez a vulgárökonómiai szemléletmódjuk, módszertani individualizmusuk következménye. A szocializmus etikai újramegalapozása a szubjektív oldala annak, hogy hiányzik az összefoglalásra egyedül képes totalitáskategória. Akár egyes tőkésről, akár egyes munkásról van szó, az egyén számára szükségképpen brutálisan és értelmetlenül sorsszerűnek, lényegétől örökre idegennek jelenik meg a környező világ, az egyén társadalmi környezete (ennek elméleti tükre és projekciója, a természet is). Csak akkor ragadhatja meg ezt a világot, ha az elméletbe beépíti az „örök természettörvények” fogalmát, ha a világ az embertől idegen, az egyén cselekvési lehetőségei által teljesen befolyásolhatatlan és áthatolhatatlan racionalitást nyer; ha ehhez az ember tisztán kontemplatív, fatalista módon viszonyul. Egy ilyen világban a cselekvés lehetőségének csak két útja van, ezek azonban csak látszólagos útjai a cselekvésnek, a világ megváltoztatásának. Az első a fenti módon megismert, fatalista módon elfogadott, változatlan „törvények” hasznosítása meghatározott emberi célok érdekében (például a technika), A második a tisztán befelé irányuló cselekvés, mint kísérlet arra, hogy a világ megváltoztatását az egyedül szabadnak megmaradt ponton, magán az emberen hajtsák végre (etika). Mivel azonban a világ mechanizálódásával egy időben szükségszerűen mechanizálódik szubjektuma, az ember is, ez az etika is absztrakt, a világtól izolált ember totalitásával szemben is csak normatív, nem pedig valóban aktív, tárgyat teremtő marad. Puszta Legyen; csak követelményjelleggel rendelkezik. Kényszerítő és elkerülhetetlen a módszertani összefüggés a kanti A tiszta ész kritikája és A gyakorlati ész kritikája között. Mihelyt a cselekvés problémáját veti fel, minden olyan „marxista” szükségképpen visszatér a Kant-iskola absztrakt követelményetikájához, aki a társadalmi-gazdasági valóság szemléletében feladja a hegeli-marxi módszert, a történelmi folyamat totális szemléletét, hogy valamilyen módon közelítsen a „kritikai” szemlélet szaktudományos-történelmietlen „törvényeket” kutató módszeréhez.
A totális szemlélet szétszakítása ugyanis elmélet és gyakorlat egységét bontja meg. A cselekvés, a gyakorlat – melynek követelményét Marx a Feuerbach-tézisekben előtérbe helyezte –, lényegét tekintve, a valóság áthatása és megváltoztatása. A valóság azonban csak totalitásként ragadható meg, és áthatására csak olyan szubjektum képes, amely maga is totalitás. Nemhiába állítja fel filozófiája első követelményeként a fiatal Hegel azt a tételt, hogy „az igazat ne csak mint szubsztanciát, hanem éppannyira mint szubjektumot is fogjuk fel és fejezzük ki”10. Ezzel felfedezte a klasszikus német filozófia legmélyebb hibáját és utolsó korlátját, követelményének teljesítése azonban saját filozófiájában sem sikerült: sok vonatkozásban éppen úgy rabja maradt e korlátoknak, mint elődei. Csak Marx számára adatott meg, hogy miközben a megismert totalitás teljesülését a történelmi folyamat valóságára összpontosította, és korlátozta (s azáltal meghatározta mind a megismerhető, mind a megismerendő totalitást), konkrét formában találja meg az „igazat mint szubjektumot”, és ezzel létrehozza elmélet és gyakorlat egységét. Az osztály nézőpontjának tudományos és módszertani magasabbrendűsége (szemben az egyén nézőpontjával) már az előzőekből világos. Most e magasabbrendűség alapja is világossá válik: csak az osztály képes a társadalmi valóság cselekvő áthatására és totalitásának megváltoztatására. Ezért az e nézőpontból gyakorolt „kritika”, amennyiben a totalitás szemléletén alapszik, elmélet és gyakorlat dialektikus egysége. Mint szétválaszthatatlan dialektikus egység, egyszerre alapja és következménye, tükrözése és motorja a történelmi-dialektikus folyamatnak. A proletariátus mint a társadalom elgondolásának szubjektuma, egy csapásra megoldja a tehetetlenség paradoxonát: a tiszta törvények fatalizmusa és a tiszta érzület etikája közti dilemmát.
Ha tehát a marxizmus számára életkérdéssé válik a kapitalizmus történelmi feltételezettsége (a felhalmozás problémája), ez azért van, mert csak ebben az összefüggésben, elmélet és gyakorlat egységében látszik megalapozottnak a társadalmi forradalom szükségszerűsége, a társadalmi totalitás teljes átalakítása. Csak akkor zárulhat be a dialektikus módszer által teremtett kör (ez a meghatározás is Hegeltől származik), ha ezen összefüggés megismerhetősége és megismerése is a folyamat termékeként foghatók fel. Rosa Luxemburg már Bernstein elleni, korai vitájában is hangsúlyozza a totális és a részleges, a dialektikus és mechanikus (ez utóbbi akár opportunista, akár puccsista is lehet) történelemszemlélet lényegi különbséget. „Ebben rejlik az alapvető különbség – fejtette ki –, egy elszánt kisebbség blanqista puccsa és aközött, mikor a hatalmas, osztálytudatos néptömegek meghódítják az államhatalmat. Az előbbi mindenkor úgy jelenik meg, mint derült égből a villámcsapás, és ezért mindig túl korai. Az utóbbi maga viszont nem lehet más, mint a polgári társadalom kezdődő összeomlásának terméke, és ezért önmagában hordja időszerűségének gazdasági-politikai jogosultságát.”11 Hasonlókat olvashatunk utolsó írásában is: „A kapitalista fejlődés e cél felé irányuló, objektív tendenciája elégséges ahhoz, hogy egyre inkább a társadalmi ellentétek olyan szociális és politikai ébredését, az állapotok olyan tarthatatlanságát hozza létre, hogy ezek előkészítsek az uralkodó rendszer végét. Végső fokon azonban e társadalmi és politikai ellentétek csupán a kapitalista rendszer gazdasági tarthatatlanságának termékei, és éppen ebből a forrásból származik növekvő éleződésük, éppen abban a mértékben, ahogyan megragadhatóvá válik a tarthatatlanság.”12
A proletariátus tehát egyszerre a kapitalizmus állandó válságának terméke és a kapitalizmust a válság felé hajtó tendenciák végrehajtója is. „A proletariátus – mondja Marx – azt az ítéletet hajtja végre, amelyet a magántulajdon a proletariátus megteremtésével önmaga felett mondott ki.”13 A proletariátus akkor cselekszik, ha helyzetét felismeri. Akkor ismeri fel helyzetét a társadalomban, ha harcol a kapitalizmus ellen.
A proletariátus osztálytudata, a folyamat mint „szubjektum” igazsága azonban egyáltalán nem azonosnak maradó vagy mechanikus „törvények” alapján továbbmozgó. Ő maga a dialektikus folyamat tudata: ezért maga is dialektikus fogalom. Az osztálytudat igazi lényege, gyakorlati, aktív oldala csak akkor vehető szemügyre igazi alakjában, ha a történelmi folyamat parancsolóan követeli működésbe lépését, ha a gazdaság akut válsága cselekvésre ösztönzi. Ennek hiányában – a kapitalizmus látensen állandó válságának megfelelően – maga is elméleti és látens marad: ,,puszta” tudatként, Rosa Luxemburg szavaival „ideális összegként”, mint követelmény áll szemben az egyes napi kérdésekkel és harcokkal.14
Elmélet és gyakorlat dialektikus egységében azonban (melyet Marx a proletariátus felszabadító harcában ismert fel és tudatosított) nem létezhet a puszta tudatnak egyetlen formája sem, legyen ez akár „tiszta” elmélet, akár puszta követelmény, puszta kellés, a cselekvés puszta normája. Itt a követelménynek is van valósága. Ezért a történelmi folyamat minden olyan szakaszának, amely követelményjelleget, „látens és elméleti” vonásokat ruház rá a proletariátus osztálytudatára, megfelelő valósággá kell alakulnia, és mint ilyennek, a folyamat totalitásába cselekvően kell beavatkoznia. A proletár osztálytudat ezen alakja a párt. Nem véletlen, hogy az a Rosa Luxemburg, aki sokaknál korábban és világosabban ismerte fel a forradalmi tömegakciók spontán lényegét (ezzel tulajdonképpen annak a korábban tárgyalt állításnak egy másik aspektusát érintette, hogy a gazdasági folyamat szükségszerűsége e cselekedeteket szükségszerűen produkálja), másoknál korábban tisztázta a párt forradalombeli szerepét is.15 A mechanikus vulgarizátorok szemében a párt pusztán szervezeti forma volt, a tömegmozgalom, a forradalom pedig csupán szervezeti kérdés. Rosa Luxemburg már korán felismerte, hogy a szervezet sokkal inkább következménye, mint előfeltétele a forradalmi folyamatnak, amint a proletariátus is csak a folyamatban és a folyamat által válhat osztállyá. E folyamatban, amelyet tehát sem létrehozni, sem kikerülni nem képes, a párt magasztos szerepe az, hogy a proletariátus osztálytudatának hordozója, történelmi küldetésének lelkiismerete legyen. Míg az a látszólag és a felületes szemlélő számára aktívabb, „reálisabb” szemlélet, amely a pártnak túlnyomó részben vagy kizárólag a szervezést tenné meg feladatául, a forradalom tényével szemben tarthatatlan fatalizmusra kényszerül, Rosa Luxemburg szemlélete a valódi, forradalmi aktivitás forrásává válik. Amennyiben a pártnak arról kell gondoskodnia, hogy „a proletariátus meglevő és már felszabadított, aktivizált erőinek egész sommája a küzdelem minden szakaszában és minden pillanatában realizálódjék, és a párt hadállásában kifejezésre jusson, hogy a szociáldemokrácia taktikája elszántságát és élességét tekintve sohase maradjon a tényleges erőviszonyok mögött, hanem előttük járjon,”16akkor követelményjellegét a kiélesedő forradalmi pillanatban hatékony valósággá változtatja; a spontán tömegmozgalomba beviszi a benne rejlő igazságot, miközben keletkezésének gazdasági szükségszerűségét a tudatos cselekvés szabadságává változtatja. A követelménynek a valóságba való átcsapása a proletariátus valóban osztályharcos, forradalmi szervezetének emelőjévé válik. A megismerésből cselekvés, az elméletből jelszó lesz, a jelszónak megfelelően cselekvő tömeg egyre erősebben, tudatosabban és állhatatosabban sorakozik fel a szervezett élharcosok soraiban. A helyes jelszavakból organikusan nőnek ki a harcoló proletariátus technikai szervezetének előfeltételei és lehetőségei is.
Az osztálytudat a proletariátus „etikája”, elméletének és gyakorlatának egysége, az a pont, ahol felszabadító harcának szükségszerűsége dialektikusan szabadságba csap át. Amennyiben a párt az osztálytudat történelmi alakjaként és cselekvő hordozójaként lép fel, egyben a harcoló proletariátus etikájának is hordozójává válik. Politikáját is e funkciójának kell meghatároznia. Ha ez a politika nincs is mindig összhangban a pillanatnyilag adott, empirikus valósággal, ha ilyen pillanatban nem is követik jelszavait, a történelem szükségszerű menete nemcsak elégtételt szolgáltat majd neki, hanem a helyes osztálytudat morális ereje, a helyes, osztályszerű cselekvés gyakorlati-reálpolitikai síkon is meghozza gyümölcsét.17
Mert a párt ereje morális: a spontánul forradalmi, a gazdasági fejlődés által felkelésre kényszerített tömegek bizalma élteti. Ez abban az érzésben nyilvánul meg, hogy a párt legsajátabb, önmaguk számára sem egészen világos akaratuk objektivációja és osztálytudatuk látható, szervezett alakja. Csak miután a párt kiharcolta és megszolgálta e bizalmat, válhat a forradalom vezetőjévé. Csak ekkor nyomul majd minden erővel és egyre ösztönösebben a tömegek spontán áradata a párt, saját tudatosulásuk irányában.
Az opportunisták azáltal, hogy szétválasztották az elválaszthatatlant, elzárták maguk elől e megismerést, a cselekvő proletariátus önmegismerését. Ezért előharcosaik igazi kispolgári és szabadgondolkodói módon gúnyolódnak azon a ,,vallásos hiten”, amely a bolsevizmus, a forradalmi marxizmus alapját képezi. Ez a vád saját tehetetlenségük bevallása. Hiába álcázza magát a hűvös és objektív „tudományosság” mezével e belsőleg kiüresedett és széthullott kétségbeesés. Minden szó, minden mozdulat árulkodik: a tisztességesebbeknél a kétségről, a tisztességteleneknél a mögöttük álló belső ürességről – a proletariátustól, útjaitól és hivatásától való elszigeteltségükről. Amit hitnek neveznek, amit a „vallás” megjelöléssel akarnak lejáratni, nem több és nem kevesebb, mint a kapitalizmus bukásában való bizonyosság, a – végső fokon – győzedelmes proletárforradalom bizonyossága. Nem létezik „anyagi” garancia e bizonyosság számára. A garancia számunkra csak – a dialektikus módszer következtében – módszertani. Még ez is csak a cselekvésben, a forradalomban, a forradalomért való életben és halálban nyerhető el és próbálható ki. A dolgozószobai objektivitás marxistája számára éppoly keveset nyújthat, mint a világforradalom győzelmének „természettörvények” által garantált bizonyossága.
Elmélet és gyakorlat egysége nemcsak elméleti, hanem a gyakorlat számára való kérdés is. Miként a proletariátus mint osztály csak a harcban, a cselekvésben képes osztálytudata meghódítására és megtartására, arra, hogy objektíve adott történelmi feladatai szintjére emelkedjék, a párt és az egyes harcosok is csak akkor azonosulhatnak valóban elméletükkel, ha képesek elmélet és gyakorlat egységét a gyakorlatba átvinni. Az úgynevezett vallásos hit itt nem egyéb, mint az a módszertani bizonyosság, hogy függetlenül minden pillanatnyi vereségtől és visszaeséstől, a történelmi folyamat a mi tetteinkben, a mi tetteinken keresztül halad végig a maga útján. Az opportunisták számára ebben is csak a tehetetlenség régi dilemmája rejlik; ezt mondják: ha a kommunisták előre látják a „vereséget”, akkor vagy minden cselekvést el kellene kerülniük, vagy pedig lelkiismeretlen kalandorok, katasztrófapolitikusok és puccsisták. Szellemi és morális alacsonyabbrendűségük következtében éppen arra képtelenek, hogy önmagukat és cselekvésük pillanatát is a totalitás, a folyamat mozzanataként fogják fel, s ezzel együtt a „vereséget” is a győzelem felé vezető szükségszerű útként.
Rosa Luxemburg életművében elmélet és gyakorlat egységének jele, hogy győzelem és vereség, egyéni sors és összfolyamat egységét elmélete és életvitele vezérelvévé alakította. Már Bernstein elleni első vitájában is elkerülhetetlennek tekintette a proletariátus hatalomátvételének szükségképpen „korai” jellegét. A forradalom iránti e tényből kiinduló és ettől félő opportunista hitetlenséget olyan politikai értelmetlenségként leplezte le, amely „a társadalom mechanikus fejlődéséből indul ki, s előfeltételezi, hogy az osztályharc győzelmének az osztályharctól függetlenül meghatározható időpontja van”18. Ez az illúziómentes bizonyosság vezeti Rosa Luxemburgot a proletariátus felszabadításáért: a kapitalizmussal szembeni anyagi alávetettség alól való gazdasági és politikai felszabadulásáért, az opportunizmussal szembeni szellemi alávetettség alóli ideológiai felszabadulásért folytatott harcában. Mint a proletariátus nagy szellemi vezére ez utóbbi – veszélyesebb, hiszen nehezebben leküzdhető – ellenség ellen vívta fő harcát. A halál, amely legelkeseredettebb ellenfelei, Scheidemann és Noske kezétől érte, életének és gondolkodásának következetes betetőzése ezért. Az, hogy a januári felkelés elméletileg már évek óta, taktikailag pedig a cselekvés pillanatában világosan előre látott veresége idején a tömegek között maradt, és sorsukban osztozott, éppúgy elmélet és gyakorlat egységének következménye cselekvésében, mint az, hogy gyilkosai, a szociáldemokrata opportunisták, joggal váltak halálos ellenségeivé.
1921 január
1Marx a gazdasági
robinzonádokkal kapcsolatban meggyőzően bizonyította, hogy ez nem véletlen,
hanem a polgári társadalom lényegéből fakad. Bevezetés. A politikai gazdaságtan
bírálatához. MEM. 13. köt. 151-152.
2Ezt egyébként Bernstein
is elismeri. „Gyakorlatilag – mondja –, a párt agitációs szükségleteire
való tekintettel, nem mindig vontam le kritikai állításaim végső következményeit.”
Voraussetzungen. 9. kiad. 260.
3Antikritikájában Rosa Luxemburg
cáfolhatatlanul bizonyítja ezt, különösen legkomolyabb bírálójánál, Otto
Bauernél. L. Antikritik, Leipzig. 1921. 66. k.
4A filozófia nyomorúsága.
MEM. 4. köt. 124.
5Hegel és követői viszonyával
kapcsolatban lásd a hegeliánus Lassalle kitűnő tanulmányát: A hegeli és
a rosenkranzi logika. Művei. Cassirer. 6. köt. Azzal kapcsolatban, hogy
mennyiben vezeti Hegel saját rendszerét hamis kiteljesülésekhez, és e tekintetben
miképpen javította őt ki Marx mélyrehatóan és döntően, lásd a Mi az ortodox
marxizmus? című tanulmányt.
6Akkumulation des Kapitals.
Berlin. 1913. 296.
7Uo. 393.
8A filozófia nyomorúsága,
MEM. 4. k. 127.
9Antikritik. Id. kiad. 118.
10A szellem fenomenológiája.
Előszó. Budapest, 1961.
11Sozialreform oder Revolution?
L. Rosa Luxemburg: Politische Schriften. Leipzig. 1968. 86.
12Antikritik. Id. kiad.
37.
13A szent család. MEM.
2. köt. 35.
14Tömegsztrájk. Luxemburg:
Válogatott beszédek és írások. 1. köt. 1958. 54.
15 Nézeteinek korlátaival
kapcsolatban lásd a Kritikai megjegyzések stb. és a Módszertani megjegyzések
a szervezeti kérdéssel kapcsolatban című tanulmányokat. Itt megelégszünk
álláspontjának bemutatásával.
16Tömegsztrájk. Id. kiad.
54.
17Vö. a Június-brosúra
szép helyével. Luxemburg: Válogatott beszédek és írások, id. kiad. 1. köt.
96.
18Sozialreform oder Revolution?
id. kiad. 86.