Na červnovém sjezdu sovětu žádal Lenin důležitá bojovná opatření proti výlukám, vykrádání a organisovanému ničení hospodářského života průmyslníky a bankéři. "Uveřejněte zisky pánů kapitalistů, zavřete 50 nebo 100 největších milionářů. Postačí podržeti si je několik neděl, třebas i za týchž promíjivých okolností, v nichž je Mikuláš Romanov, aby byli přinuceni odhalit nitky, podvodné kousky, špínu a kořistivost, které i za nové vlády stojí naši zemi miliony. Sovětským vůdcům se zdál návrh Leninův nehorázným. "Což pak je možné násilím na jednotlivých kapitalistech měniti zákony hospodářského života?" To, že průmyslníci diktovali svoje zákony spikajíce se proti národu, pokládalo se za docela náležité. Kerenskij, jenž se obořil na Lenina v bouři nevole, za měsíc neváhal vsaditi do žaláře mnoho tisíc dělníků, kteří se rozcházeli s průmyslníky v pojetí "zákonů hospodářského života".
Spojitost mezi hospodářstvím a politikou se odhalovala. Stát, uvyklý jednati jako mystický prapočátek všeho, zasahoval od této chvíle do věci stále častěji svým nejprostším způsobem - to jest oddíly ozbrojených mužů. Dělníci v různých místech země se zmocňovali svých zaměstnavatelů, odpírajících učiniti ústupky či dokonce jen vyjednávati o nich, a buď je násilně přiváděli do sovětů nebo jim ukládali domácí vězení. Ký div, byla-li dělnická milice majetnými třídami zvláště nenáviděna.
Původní rozhodnutí Výkonného výboru ozbrojiti deset procent dělníků se neprovádělo. Avšak dělníkům se přece jen dařilo částečně se ozbrojovat, při čemž se do řad milice dostávaly nejčinnější živly. Vedení dělnické milice se soustředilo v závodních výborech a vedení závodních výborů se dostávalo stále více do rukou bolševiků. Dělník z moskevského závodu Postavčik vypravuje: "1. června, hned, jakmile byl zvolen nový závodní výbor většinou z bolševiků…‚ ustaven byl oddíl az 80 mužů, jenž, nemaje zbraní, cvičil se ve zbrani holemi pod vedením starého vojáka soudruha Levakova."
Tisk obviňoval milici z násilí, rekvisicí a nezákonných věznění. Není pochyby, že milice násilí užívala: proto také byla ustavena. Zločin její však záležel v tom, že se chápala násilí proti zástupcům oné třídy, jež si neuvykla býti předmětem násilí a přivykat tomu nechtěla.
V Putilovském závodě, jenž měl v boji za zvýšení mezd rozhodující význam, sešla se 23. června porada, jíž se zúčastnili zástupci ústřední rady závodních výborů, ústřední rady odborové a zástupci 73 závodů. Pod vlivem bolševiků porada uznala, že by stávka závodu za nynějších okolností mohla míti v zápětí "neorganisovaný politický boj petrohradských dělníků", a proto putilovským dělníkům navrhla, aby svou oprávněnou nevoli udrželi na uzdě" a připravovali síly na obecné vystoupení.
V předvečer této důležité porady varovala skupina bolševiků Výkonný výbor: " Masa čtyřiceti tisíc dělníků… může každého dne vstoupit do stávky a do ulic. Vystoupila by již, kdyby jí nezdržovala naše strana, při čemž není záruky, že i napříště se jí to podaří. A vystoupení putilovců - o tom nemůže být pochyb - bude mít nezbytně v zápětí vystoupení většiny dělníků a vojáků."
Vůdci Výkonného výboru hodnotili takovéto výstrahy jako demagogii anebo je prostě opomíjeli, chráníce svého klidu. Sami přestali téměř úplně choditi do závodů a kasáren, neboť pro dělníky a vojáky se již stali postavami nenáviděnými. Jediní bolševici se těšili vážnosti, jež jim činila možným zdržeti dělníky a vojáky od roztříštěných akcí. Ale netrpělivost mas směřovala někdy už i proti bolševikům.
Na závodech i v námořnictvu se objevili anarchisté. Jako vždy, když se octli velkým událostem a velkým masám tváří v tvář, odhalovali i tentokráte svou organickou nezpůsobilost. Státní moc popírali tím snadněji, že naprosto nechápali významu sovětů jakožto orgánu nového státu. Ostatně revolucí ohlušení, nejčastěji prostě ve věci státu mlčeli. Svou samostatnost projevovali hlavně v oblasti drobného metání blesků. Slepá ulička, v níž se octlo hospodářství, a rostoucí rozhořčení petrohradských dělníků vytvářelo anarchistům některé opěrné posice. Neschopni zhodnotiti vážně poměr sil v státním rozměru, ochotni patřlti na každý úhoz zespod jako na poslední spásný úder, obviňovali mnohdy bolševiky z nerozhodnosti ba i z kompromisnictví. Ale dále reptání obyčejně nešlo. Ohlas, jaký se ozýval v masách na jednání anarchistů, byl bolševikům mnohdy měřítkem síly tlaku revoluční páry.
Námořníci, kteří vítali Lenina na Finském nádraží, prohlašovali za dvě neděle pod účinkem vlasteneckého výpadu, jdoucího se všech stran: "Kdybychom byli věděli… jakými cestami se k nám dostal, tu by se bylo místo nadšených ‚hurá' rozlehly naše rozhořčené výkřiky: ‚Pryč, zpátky do té země, přes kterou jsi k nám přijel!'…" Vojenské sověty na Krymu hrozily jeden po druhém, že ozbrojenou rukou zabrání Leninovi proniknouti na vlastenecký poloostrov, kam se on vůbec nechystal. Volyňský pluk, koryfej 27. února, se dokonce v zápalu usnesl, že Lenina zatkne, takže Výkonný výbor musil učiniti proti tomu svá opatření. Takovéto nálady se nerozptylovaly úplně ani ještě do červnové ofensivy, ba, vzplanuly výrazně nanovo po červencových dnech. Zároveň vsak v nejzapadlejších posádkách a na vzdálených úsecích fronty promlouvali vojáci stále směleji řečí bolševictví, a to velmi často aniž na to jen pomyslili. Bolševici v plucích byli roztroušeni jen ojediněle, ale bolševická hesla pronikala stále hlouběji. Jako by se rodila ve všech částech země sama sebou. Liberální pozorovatelé neviděli ve všem tom nic, než nevědomost a chaos. Rěč napsala: "Naše vlast se proměňuje jistojistě v jakýsi blázinec, kde jednají a poroučejí zběsilci: lidé, kteří ještě nepozbyli rozumu, vyhýbají se ustrašeně a choulí se do koutka." Navlas týmiž slovy ulevovali své duši "umírnění" za všech revolucí. Kompromisní tisk se utěšoval tím, že vojáci pres všechno nedorozumění o žádných bolševicích slyšet nechtějí. Zatím však bylo neuvědomělé bolševictví masy, zrcadlící logiku vývoje, nerozbornou silou leninské strany.
Voják Pirejko vypravuje, že ve volbách na frontě na sjezd sovětů byli po třídenní diskusi zvoleni jediné eseři, že však hned vojenští zástupci, nedbajíce protestu vůdců, přijali resoluci, že je nezbytné odníti půdu statkářům, aniž se bude čekat na Ústavodárné shromáždění. "Vojáci vůbec ve věcech jim srozumitelných smýšleli levěji než nejradikálnější bolševici." To právě měl na mysli Lenin, když říkal, že masy jsou "stokráte levější než my".
Písař motorové dílny kdesi v taurické gubernii vypravuje, že vojáci, když přečtou měšťácké noviny, často nadávají jakýmsi neznámým bolševikům, ale hned že začnou debatovat o tom, že je nezbytné válku přerušit, statkářům odníti půdu a pod. To jsou tíž vlastenci, kteří se zapřísahávali, že Lenina nepustí na Krym.
Vojáci ohromných posádek v zápolí se mučili. Veliké kupení zahálejících lidí, netrpělivě očekávajících změny svého osudu, podněcovalo podrážděnost, jež se projevovala právě tak v ochotě vojáků vnésti svou nespokojenost každé chvíle do ulic, jako se projevovala v houfných ježděních tramvajemi i v epidemickém louskání zrníček ze slunečnic. Voják s přehozeným pláštěm přes ramena a slupkou zrníčka na rtech stal se nejnenáviděnějším zjevem pro měšťácký tisk. Ten, jemuž za války tak hrubě lichotili, nenazývajíce jej jinak než hrdinou - což však nevadilo, aby hrdinu na frontě nezbičovali důtkami - ten, jejž po únorovém převratu vynášeli jako osvoboditele, stal se pojednou "ulejvákem", zrádcem, násilníkem a německým žoldákem. Jistojistě nebylo ničemnosti, z které by tehdy vlastenecký tisk nebyl obvinil ruské vojáky a námořníky.
Výkonný výbor také nedělal nic, než že se ospravedlňoval, bil se proti anarchii, hasil výstřelky, rozesílal ustrašené dotazníky i mravní naučení. Předseda sovětu v Caricyně - toto město se pokládalo za hnízdo "anarchobolševictví" - odpověděl na dotaz ústředí, jaký je tam stav věcí, větou lapidární: "Čím vice jde posádka doleva, tím vice jde šosák doprava. Caricynskou formulku lze rozšířit na celou zemi. Voják jde doleva, měšťák doprava.
Každému vojákovi, jenž odvážněji než druzí projevoval to, co cítili všichni, klnuli shora tak úporně bolševiků, že nakonec musil sám věřit, že jím je. Od míru a půdy přecházelo myšlení vojáka na otázku moci. Ohlas vzbuzeny roztroušenými hesly bolševictví se obracel ve vědomou sympatii k bolševické straně. Ve volyňském pluku, jenž se v dubnu chystal zatknouti Lenina, stačily dva měsíce, aby se smýšlení změnilo ve prospěch bolševiků. Stejně tak v mysliveckém a litevském pluku. "Lotyšští střelci" byli ustaveni samoděržavím proto, aby se nenávisti pololáníků a zemědělských dělníků k livlandským baronům využilo pro válku. Pluky se bily znamenitě. Ale duch třídní nenávisti, o niž se chtěla opříti monarchie, si proklestil vlastní cestu. Lotyšští střelci byli z prvních, kdož skoncovali s monarchií a pak - s kompromisníky. Již 17. května se zástupci 8 lotyšských pluků připojili k bolševickému heslu: "Všechna moc sovětům." V dalším průběhu revoluce byl jím souzen veliký úkol.
Neznámý jeden voják píše z fronty: "Dnes 13. června byla u nás v oddílu malá schůze a mluvilo se o Leninovi a Kerenském; vojáci mluvili většinou pro Lenina, ale důstojníci říkají, že Lenin sám je měšťák." Když se ztroskotala ofensiva, stalo se jméno Kerenského v armádě naprosto nenáviděným.
21. června v Petěrhofu procházeli ulicemi junkeři s prapory a plakáty: "Pryč se zvědy!", "Ať žije Kerenskij a Brusilov!" Junkeři sami byli ovšem pro Brusilova. Vojáci 4. praporu napadli junkery, natloukli jim a demonstraci rozehnali. Největší nenávist vzbudila standarta na počest Kerenského.
Červnová ofensiva uspíšila neobyčejně politický vývoj armády. Oblíbenost bolševiků, jediné strany, která pozvedla předem hlas proti ofensivě, rostla neobyčejně rychle. Pravda, bolševické noviny si ztěžka razily cestu do armády. Jejich náklad byl svrchovaně malý proti nákladu liberálního a vůbec vlasteneckého tisku. "… Nikde ani jedněch vašich novin není vidět", píše těžká vojenská ruka do Moskvy, "a jenom o nich slyšíme. Nás tady zasypávají zadarmo buržoasními novinami, roznášejí je po frontě v celých balících." Ale právě vlastenecký tisk působil k tomu, že oblíbenost bolševiků rostla nad pomyšlení. Každý protest uhnětených, zabrání pudy, nebo vypořádání s nenáviděným důstojníkem přišili noviny bolševikům. Vojáci z toho dělali závěr, že bolševici jsou lide spravedliví.
Komisař 12. armády zpravil Kerenského počátkem června o smýšlení vojáků: "Všechno konec konců se svaluje na měšťácké ministry i sovět, který se zaprodal měšťákům. A celkem vzato je v ohromné mase neprostupně temno; na politování musím zjistit, že i noviny se poslední dobu málo čtou, že je naprostá nedůvěra v tištěné slovo ‚Sladce píší', ‚Mažou med kolem huby, říkají.'… První měsíce pěli vlastenečtí komisaři obyčejně ve svých zprávách hymny na revoluční armádu, na její uvědomělost a kázeň. Když však po čtyřech měsících nepřetržitého rozčarování pozbyla armáda důvěry ve vládní řečníky a písaře od novin, titíž komisaři v ní objevili neprostupné temno. Čím více jde posádka doleva, tím více jde šosák doprava. Z popudu ofensivy rostly v Petrohradě protirevoluční svazy jako houby po dešti. Volily si názvy jeden zvučnější druhého: Svaz vlastenecké cti, Svaz vojenské povinnosti, Prapor svobody, Organisace ducha a pod. Těmito velkolepými štíty se kryly choutky a požadavky šlechty, důstojnictva, byrokracie a měšťáctva. Některé z organisací jako vojenská Liga, Svaz rytířů řádu Jiřího nebo Dobrovolnická divise, byly dokonalé buňky vojenského spiknutí. Vystupujíce jako ohniví vlastenci, nejenže si tito rytíři "cti" a "ducha" zlehka podávali dveře spojeneckých misí, nýbrž také tu a tam dostávali vládní subvenci, jež byla svého času odepřena sovětu, jakožto "soukromé organisaci".
Jeden z potomků rodiny novinového magnáta Suvorina jal se tou dobou vydávati Malé noviny (Malenkaja gazeta), které, jakožto orgán "nezávislého socialismu", hlásaly železnou diktaturu, stavějíce kandidátem diktatury admirála Kolčaka. Vážnější tisk, nedělaje ještě všechny tečky nad i, pracoval seč byl k oblíbenosti Kolčakově. Pozdější osud admirálův svědčí o tom, že již časně v létě roku 1917 se vyjednávalo o rozsáhlém záměru, spiatém s jeho jménem a že za zády Suvorinovými byly mocné vrstvy.
Reakce, dbajíc jednoduchého taktického výpočtu, tvářila se tak - opomineme-li některé nepovedenosti - jako by svými údery mířila jenom proti lenincům. Slovo "bolševik" se stalo synonymem synů pekla. Tak jako před revolucí carští velitelé svalovali odpovědnost za všechnu psotu, počítajíc v to vlastní hlouposti, na německé zvědy, zvláště na "židáky", tak i tentokráte, když se ztroskotala červnová ofensiva, svalovala se vina za neúspěchy a porážky ustavičně na bolševiky. Tady se demokraté, jako Kerenskij a Ceretelli, neodlišovali téměř ničím nejen od liberálů, jako Miljukov, ale neodlišovali se ani od nepokrytých obránců poddanství jakým byl generál Denikin.
Jako tomu bývá vždycky, když rozpory jsou napiaty nejvyšší měrou, ale chvíle výbuchu dosud nenastala, projevilo se seskupení politických sil příměji a výrazněji nikoli ve věcech základních, nýbrž ve věcech nahodilých a podružných. Hromosvodem politických vášní byl těch týdnů Kronštadt. Stará pevnost, jež měla být věrným strážcem u mořských vrat císařského hlavního města, pozvedala v minulosti nejednou prapor povstání. Přes nelítostné lázně krve neutuchal plamen povstání v Kronštadtě nikdy. Vzplál hrůzně po převratě. Jméno námořní pevnosti stalo se brzy na stránkách vlasteneckého tisku synonymem nejhorších stránek revoluce, to jest bolševictví. Kdežto ve skutečnosti kronštadtský sovět nebyl ještě bolševickým: jeho členy v květnu bylo 107 bolševiků, 112 eserů, 30 menševiků a 97 neorganisovaných. To však byli eseři kronštadtští a kronštadtští neorganisovaní, podléhající velkému tlaku: většina jich šla v důležitých věcech s bolševiky.
Běželo-li o politiku, kronštadtští námořníci neměli rádi ani manévrů ani diplomacie. Měli svou zásadu: jak se řeklo - tak se stalo. Ký div, jestliže vzhledem k ilusorní vládě byli náchylní k svrchovaně jednoduchým způsobům činu. 13. května se sovět usnesl: "Jedinou mocí v Kronštadtě je Sovět dělnických a vojenských zástupců." Vládního komisaře, kadeta Pepeljajeva, jenž byl pátým kolem u vozu, zahnali; toho si v pevnosti nikdo ani nevšiml. Pořádek byl zachován vzorný. V městě bylo zakázáno hráti v karty, všechny špeluňky byly zavřeny a zrušeny. Sovět stihal opilství na ulicích hrozbou, že opilým bude "zabaveno jmění a že budou posláni na frontu". Hrozba byla nejednou uskutečněna.
Námořníci, zocelení strašným režimem v carském loďstvu a v námořní pevnosti, uvyklí tvrdé práci, obětem, ale také zběsilostem, napiali tentokráte, když se jim poodkryl závěs nového života, v němž se zdáli příštími hospodáři, všechny své svaly, aby se ukázali revoluce důstojní. Dychtivě chytali v Petrohradě přátele i nepřátele a téměř násilím je vlekli do Kronštadtu, aby tu ukázali, jací doopravdy revoluční námořníci jsou. Takovéto mravní napětí nemohlo ovšem trvat věčně, ale vytrvalo dlouho. Kronštadtští námořníci se stali čímsi jako bojovným řádem revoluce. Ale jaké? Ne, nikoli té, kterou ztělesňoval ministr Ceretelli se svým komisařem Pepeljajevem. Kronštadt tu stál jako věštec blížící se druhé revoluce. Proto jej tak nenáviděli všichni, jimž bylo už první revoluce přespříliš.
Pokojné a nepovšimnuté odstranění Pepeljajeva bylo v pořádném tisku vylíčeno skoro jako ozbrojené povstání proti státní jednotě. Vláda si postěžovala sovětu. Sovět pak hned vyslal delegaci, aby zasáhla. Stroj dvojvládí se dal skřípavě do pohybu. 24. května za přítomnosti Ceretelliho a Skobeleva uznal kronštadtský sovět na naléhání bolševiků, že je prakticky povinen, neupouštěje od boje za moc sovětů, podříditi se Zatímní vládě, pokud moc sovětů není ustavena v celé zemi. Ale již den na to pod tlakem námořníků, rozhořčených touto ústupností, prohlásil sovět, že ministrům bylo jenom "vysvětleno" stanovisko Kronštadtu, ale že stanovisko samé se nijak nemění. To byla zřejmá taktická chyba, za níž se však neskrývalo nic než revoluční úsilí.
Nahoře bylo rozhodnuto, aby se této šťastné náhody využilo a kronštadtským aby se dalo za vyučenou i s úroky za dřívější jejich hříchy. Jako veřejný žalobce se tu ovšem uplatnil Ceretelli. Ukazuje patheticky na vlastní žalářování, pouštěl blesky na kronštadtské zvláště proto, že si v pevnostních kasematách zajistili 80 důstojníků. Všechen vznešený tisk mu přizvukoval. Avšak i noviny kompromisní, to jest ministerialistické, musily uznat, že co se týče uvězněných 80 důstojníků, jde tu "o velké státní zloděje" a "o lidi, kteří přivedli pěstní právo do úžasných rozměrů"… "Svědci námořníci," napsaly Izvěstija, oficiósní list samého Ceretelliho, "vypovídají, jak uvěznění důstojnici zaškrtili povstání roku 1906, o hromadných popravách, o bárkách přeplněných těly popravených, která se pak shazovala do moře, i o jiných hrůzách... vypravují velmi proste, jako o obyčejných věcech.
Kronštadtští odpírali úporně vydati uvězněné vládě, které byli kati a statni zloději z blahorodého stavu nesmírně bližší než mučení námořníci z roku 1906 i z let jiných. Nebylo náhodou, že ministr spravedlnosti Pereverzev, jehož Suchanov mírně nazývá "jednou z podezřelých postav v koaliční vládě‚ osvobozoval soustavně z petropavlovské pevnosti nejodpornější sluhy carského četnictva. Demokratičtí povýšenci se nejvíce snažili o to, aby reakční byrokracie uznala jejich šlechetnost.
Na obvinění Ceretelliho odpověděli kronštadtští ve svém provolání: "Důstojníci, četníci a policisté, uvěznění námi v dny revoluce, prohlásili sami zástupcům vlády, že si nemohou v ničem stěžovat, jak s nimi vězeňská správa zachází. Pravda, žalářní budovy Kronštadtu jsou hrozní. Ale jsou to tytéž žaláře, které byly vystavěny carismem pro nás. Jiných nemáme. A držíme-li v těchto žalářích nepřátele lidu, není to ze msty, ale pro revoluční sebeobranu."
27. května soudil kronštadtské námořníky Petrohradský sovět. Trockij, jenž vystoupil na jejich obhajobu, varoval Ceretelliho, že vzplane-li nebezpečí protirevoluce, "kdy se protirevoluční generál pokusí hodit revoluci oprátku na krk, budou mu kadeti natírat provaz mýdlem, kdežto kronštadtští námořníci se objeví, aby se bili a umírali zároveň s námi". Tato výstraha se ukázala pravdou za tři měsíce, a to s přesností překvapující: když generál Kornilov podpíral povstání a vedl vojska proti hlavnímu městu, Kerenskij, Ceretelli a Skobelev vyzvali kronštadtské námořníky k obraně Zimního paláce. Co však z toho plyne? V červnu páni demokraté hájili pořádku od anarchie a žádných důvodů a varování neuznávali. Většinou 580 hlasů proti 162, při 74 hlasech, které se zdržely, vymohl Ceretelli v Petrohradském sovětě resoluci, mluvící o tom, že "anarchistický" Kronštadt odpadl od revoluční demokracie. Jakmile Marijinský palác, čekající netrpělivě na výsledek, dostal zprávu, že bulla o odpadlictví byla schválena, vláda ihned přerušila soukromé telefonní spojení mezi hlavním městem a pevností, aby bolševické ústředí nemohlo na kronštadtské působit; zároveň nařídila, aby všechny cvičné lodi ihned odjely z kronštadtských vod a žádala od sovětu, aby se "bez podmínek podrobil". Zasedající těch dnů sjezd rolnických zástupců pohrozil, že "odepře výrobky denní potřeby kronštadtským". Reakce stojící za zády kompromisníků hledala rozhodné a pokud možno i krvavé rozuzlení.
"Neuvážený krok kronštadtského sovětu," píše jeden z mladých historiků, Jugov, "mohl způsobit neblahé následky. Bylo třeba nalézti vhodné východisko z teto situace. Proto právě jel do Kronštadtu Trockij, kde promluvil v sovětě a napsal prohlášení, které také bylo sovětem přijato a pak Trockým uplatněno na schůzi na Kotevním náměstí, kde bylo přijato jednomyslně. Kronštadtští, zásadní svou posici podrževše, ustoupili ve věcech praktických.
Smírné vyřízení sporu přivedlo měšťácký tisk úplně z míry; v pevnosti je anarchie, kronštadtští tisknou vlastní peníze - fantastické jejich ukázky byly vyobrazeny v novinách - státní majetek je rozkrádán, ženy zespolečenštěny, loupeže a pijácké orgie se vzmáhají. Námořníci, hrdi na svůj tvrdý pořádek, svírali mozolné pěsti, čtouce noviny, které v milionech výtiscích šířily pomluvy námořníků po celém Rusku.
Soudní orgány Pereverzevovv, jimž postoupeni byli kronštadtští důstojníci, osvobozovaly je jednoho po druhém. Bylo by svrchovaně poučně, kdyby se zjistilo, kdo se pak z těchto osvobozených důstojníků zúčastnil občanské války a kolik námořníků, vojáků, dělníků a rolníků bylo jimi zastřeleno a pověšeno. Žel že nemůžeme zaznamenati tato poučná čísla.
Vážnost moci byla zachráněna. Ale také námořníkům se brzy dostalo uznání za vytrpěné křivdy. Ze všech konců země přicházely pozdravné resoluce rudému Kronštadtu; od jednotlivých nejlevějších sovětů, od závodů, pluků i ze schůzí. První kulometný pluk demonstroval v pinem svém složení na ulicích Petrohradu, že si váží kronštadtských "pro jejich pevné stanovisko nedůvěry v Zatímní vládu".
Kronštadt se však připravoval na významnější odvetu. Travičství měšťáckého tisku učinilo z něho činitele říšského významu. "Upevnivší se v Kronštadtě," píše Miljukov, "bolševictví rozhodilo široko po Rusku síť propagandy s pomocí agitátorů náležitě vycvičených. Kronštadtští emisaři se posílali i na frontu, kde podkopávali kázeň, i do týlu, do vesnic, kde podněcovali pogromy na majetky. Kronštadtský sovět vydával emisarům zvláštní průkazy: ‚N. N. je poslán do svá gubernie, aby se zúčastnil s právem hlasovacím jednání krajských, okresních a vesnických výborů, a rovněž aby mluvil na schůzích a svolával schůze podle vlastní úvahy v libovolném místě,… je oprávněn nositi zbraň a jezdit zdarma na vších tratích a parnících.' K tomu ‚nedotknutelnost osoby jmenovaného agitátora je zaručena sovětem města Kronštadtu.'"
Miljukov, vyličuje podkopnou práci baltských námořníku, zapomíná jenom vysvětlit, jak a proč se mohli ojedinělí námořníci, vyzbrojeni podivným mandátem kronštadtského sovětu, rozjíždět bez překážek - přes existenci přemoudrých orgánů moci, úřadů a novin - po cele zemi, proč všude byl pro ně stůl a dům, proč byli připouštěni na všechny lidové schůze, proč byli všude pozorně vyslechnuti a proč mohli tisknout pečeť námořnické ruky na dějinné události. Historik, pomáhající svou službou liberální politice, si ani nedává této prosté otázky. Zatím však kronštadtský zázrak byl možný jen proto, že námořníci vyjadřovali potřeby dějinného vývoje daleko pronikavěji, než umní profesoři. Málo gramotný mandát byl - abychom užili mluvy Hegelovy - skutečný, protože byl rozumný. Kdežto subjektivně nejchytřejší plány byly ilusorní, neboť rozum dějin si v nich ani nezdříml.
Sověty pokulhávaly za závodními výbory. Závodní výbory pokulhávaly za masami. Vojáci pokulhávali za dělníky. Ještě více pokulhával venkov za hlavním městem. Toť nezbytná dynamika revolučního procesu, rodící tisíce protikladů, aby je potom, jakoby náhodou, mimochodem, hravě překonala a zrodila ihned nové. Pokulhávala za revoluční dynamikou i strana, to jest ona organisace, která má nejméně na to práva, zvláště za revoluce. V takových dělnických střediscích jako Jekatěrinburg, Perm, Tula, Nižnij Novgorod, Sormovo, Kolomna a Juzovka, bolševici se oddělili od menševiků teprve koncem května. V Oděse, Poltavě a jiných místech Ukrajiny neměli bolševici ani v polovici června samostatných organisací. V Baku, Zlatoustě, Běžecku a Kostromi se bolševici oddělili od menševiků úplně teprve koncem června. Tyto skutečnosti se nemohou nezdát překvapujícími, uvážíme-li, že za čtyři měsíce se měli bolševici chopiti moci. Jak daleko se opozdila strana za dobu války za molekulárním procesem v masách a jak dalece se opozdilo březnové vedeni Kameněvovo-Stalinovo za velikými dějinnými úkoly! Nejrevolučnější stranu, jaká kdy byla v lidských dějinách, zastihly události revoluce přece nepřipravenu. V ohni se přetavovala a své řady vyrovnávala pod tlakem událostí. Masy se ukázaly při obratu "stokráte levější než nejkrajnější levá strana.
Růst vlivu bolševiků, který se dál z moci přirozeného dějinného procesu, ukazuje při podrobnějším zkoumání své rozpory a nepravidelnosti, přílivy a odlivy. Masy jsou nestejnorodé a k tomu pak učí se vládnouti ohněm revoluce tak, že si jím spalují ruce a ustupují zpět. Bolševici mohli jenom uspíšit proces vyučeni mas. Trpělivě vysvětlovali. Ostatně dějiny tentokráte nezneužily jejich trpělivosti.
Zatím co se bolševici nezadržitelně zmocňovali závodů, továren a pluků, přinášely volby do demokratických dum ohromnou a zdánlivě vzrůstající převahu kompromisníkům. Toť byl jeden z nejprudších i nejzáhadnějších rozporu revoluce. Pravda, duma Vyborské čtvrti, čistě proletářské, pyšnila se svou bolševickou většinou. Ale to byla výjimka. V městských volbách v Moskvě dostali eseři v červnu více než 60 procent hlasů. Tato číslice překvapila je samy: nemohli necítit, že se jejich moc rychle chýlí k západu. Pro pochopení vzájemných vztahů mezi skutečným vývojem revoluce a jejími odrazy v zrcadle demokracie jsou moskevské volby neobyčejně zajímavé. Přední vrstvy dělníků a vojáků spěšně již setřásly se sebe kompromisní iluse, zatím co se nejširší vrstvy drobného měšťáckého lidu začínaly teprve hýbat. Pro tyto rozptýlené masy poskytovaly demokratické volby ne-li docela první, tu v každém případě jednu ze vzácných příležitostí vlastního politického projevu. Zatím co dělník, včera ještě menševik nebo eser, odevzdával hlas straně bolševiků, strhuje s sebou vojáka, vybředával izvozčík, nosič, domovník, obchodnice, kramář, jeho konsument a učitel takovýmto hrdinným aktem, jako je odevzdání hlasovacího lístku pro esery, po prvé z politického nebytí. Maloměšťácké vrstvy hlasovaly s opožděním pro Kerenského, protože Kerenskij jim ztělesňoval Únorovou revoluci, která se k nim teprve dnes dokolébala. Se svými 60 procenty eserské většiny blikotala moskevská duma posledním světlem uhasínající svíce. Totéž bylo i se všemi jinými orgány demokratické samosprávy. Sotva vznikly, již byly zasaženy bezmocí, plynoucí z opozdilého vzniku. To znamenalo, že chod revoluce závisí na dělnících a vojácích a ne na lidském prachu, jejž vzdouvaly a rozviřovaly vichry revoluce.
To hluboká a zároveň prostá dialektika revolučního probuzení uhnětených tříd. Nejnebezpečnější z omylů revoluce je v tom, že mechanický počitatel demokracie shrnuje včerejšek, dnešek i zítřek v jedno a tím nutká formální demokraty, že hledají hlavu revoluce tam, kde ve skutečnosti je její těžký ohon. Lenin učil svou stranu rozlišovat hlavu od ohonu.