Marxistický internetový archiv - Česká sekceBedřich Engels
{346} Generální radě Mezinárodního dělnického sdružení
Londýn 15. dubna 1873
122, Regent's Park Road, N. W.Občané,
dostal jsem vás dopis z 21. března spolu se směnkou na 8 liber 6 pencí pro Lodi. Zároveň jsem dostal dopis od Bignamiho, v němž mi sděluje, že se zase ukrývá, aby nebyl odvlečen do vězení, kde si má odpykat trest, k němuž byl odsouzen a který by si raději odpykal později, až se zlepší jeho zdravotní stav. Peníze přišly tedy v nejvhodnější dobu. Vyměnil jsem je za 200 franků ve francouzských bankovkách a okamžitě jsem mu je poslal.
Le Moussu si vzal na starost známky[293] a já jsem mu to několikrát připomínal, ale pokud vím, mnoho se v tom zatím neudělalo.
"Arbeiter-Zeitung"[294] přichází pravidelně.
Náklady na vytištění stanov v angličtině a francouzštině činily přibližně po 15 librách šterlinků, německé vydání přišlo mnohem levněji, protože byly nejprve otištěny ve "Volksstaatu" a nemuselo se nic platit za sazbu, jenom za papír, tisk a vazbu.[53] Ted se to ovšem opakovat nedá.
Zpráva o Alianci[a] se už sestavuje a Lafargue i já na ní pracujeme {347} denně, neztrácíme ani minutu. Dokumenty si nechal Lucain v Bruselu až do vánoc a některé má ještě u sebe.
Německých stanov je tu ještě několik set a disponuje s nimi rada.[b] Anglické nejsou ani jedny. Francouzské byly všechny poslány do Francie, jenže tam nedošly. Možná, že bychom mohli některé dostat zpět. Pokoušíme se o to.
Hned jak dokončíme "Alianci", pustíme se do kongresových protokolů.
Madridská "Emancipación" umírá, jestliže už nezemřela. Poslali jsme tam 15 liber šterlinků, ale protože skoro nikdo nezaplatil za obdržené výtisky, zdá se nemožné ji udržet. Vedu s Mesou korespondenci ohledně založení jiného listu, ale nemohu říci, jaký to bude mít výsledek.
Lisabonská "Pensamento Sociál", vynikající list, který ve svém posledním čísle přinesl velmi pěknou odpověď španělské federální komisi v Alcoy v otázce Aliance,[295] bude rovněž muset nakrátko přestat vycházet, potom však bude vycházet znovu.
"International Herald", jak jste si jistě všimli, je také v posledním tažení. Pokusíme se udržet jej při životě do příštího anglického sjezdu (o svatodušních svátcích)[296], a pak snad bude možné začít vydávat něco jiného. "Herald" nemá velký význan, leda jako orgán pro publikování zpráv britské federální rady, ovšem jako takový je prozatím téměř nepostradatelný.
Z francouzských listů jste se asi dověděli, že Walter (Heddeghem) se ukázal jako prachsprostý špión. Říká se, že byl bonapartovským špiclem. Swarm (Dentraygues) v Toulouse si nepočínal o mnoho lépe, poněvadž jsem však nečetl podrobnou zprávu, nemohu to tvrdit s jistotou; dříve rozhodně špicl nebyl, ale zdá se, že to je slabý a nestálý člověk.
S bratrským pozdravem
B. Engels
Dosud jsem žádné peníze pro generální radu nedostal. Z Itálie také nepřicházejí žádné zprávy, kromě toho, že "Plebe", jak se zdá, {348} je též na čas zastaven. Členové Aliance v Bologni a Mirándole nebudou vězněni dlouho, brzy je pustí na svobodu; jestliže někteří z nich jsou sem tam nedopatřením zatčeni, nic vážného se jim nikdy nestane.
Poprvé otištěno v originálu v poněkud
zkráceném znění v knize "Briefe und
Auszüge aus Briefen von Joh. Phil. Becker,
Jos. Dietzgen, Friedrich Engels, Karl Marx
u. A. an F. A. Sorge und Andere",
Stuttgart 1906Podle rukopisu
Přeloženo z angličtiny
__________________________________
Poznámky:
(Čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách. Čísla ve svorkách v textu -"{číslo}"- jsou čísla stránek v tištěné verzi Spisu).a Viz tento svazek, str. {359-489}. (Pozn. red.)
b Je míněna britská federální rada. (Pozn. red.)
294 "Arbeiter-Zeitung" ["Dělnické noviny"] - dělnický týdeník, orgán 1. americké sekce Internacionály; vycházel v New Yorku německy od února 1873 do března 1875. V listu byly uveřejňovány zprávy o zasedáních generální rady a dokumenty Internacionály, jakož i některé Marxovy a Engelsovy práce z tohoto období. Do podzimu 1874 měl na zaměření listu určitý vliv Friedrich Albert Sorge.
295 Je míněn redakční článek listu "O Pensamento Social", čís. 54 z 5. dubna 1873, kterým redakce odpovídá na dopis španělské federální komise, jež tehdy byla v čele anarchistických sekcí ve Španělsku.
296 Jde o druhý sjezd Britské federace Internacionály svolaný na 1. a 2. června 1873 (viz poznámku [350]).